dnes je 8.9.2024

Input:

Zdravé botky pro malé nožky

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.2.2 Zdravé botky pro malé nožky

Ing. Dana D. Daňková

Z botiček vyrůstají naše děti rychleji, než se mění roční období. Noha batolete vyroste za rok o 15 až 18 mm, u starších dětí 8 až 12 mm. Obecně platí, že čím menší dítě, tím vyšší počet párů bot do roka. Musíme tedy pravidelně kontrolovat, zda dítě z botiček nevyrostlo, u nejmenších dětí by to mělo být jedenkrát do měsíce.

Novou obuv kupujeme také včas, neboť kosti malého dítěte jsou chrupavčité a měkké a snadno se deformují. Malé boty jsou pak častou příčinou poškození nohou. Nebezpečný je i fakt, že nohy dětí mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku a děti často mohou i delší dobu nosit malou či nekvalitně vyrobenou obuv, aniž by to daly jakkoli najevo. Vše je tedy na nás.

Dbáme na to, že žádná obuv se nepřizpůsobí noze do délky, ale pouze do šířky, a to jen do určité míry. Musí však být zhotovena z přírodních materiálů. Dítě by také mělo nosit boty vždy k tomu účelu, pro jaký byly vyrobeny. Maličké adidasky jsou sice na batoleti rozkošné, ale pro chůzi nevhodné. Pravidelně kontrolujeme i opotřebení obuvi, můžeme pak včas poznat špatné pokládání nohou při chůzi a možnou následnou deformaci.

K nezdravému vývinu nohy přispívá i to, když dítě běhá doma bosé. To je vhodné venku na trávě nebo po kamínkách, na umělé podlaze by mělo mít vždy pevné bačkorky. Důležité je také dodržovat pravidelnou hygienu nohou dětí a stříhat včas a správným způsobem nehty. Kupujeme pouze bavlněné punčocháče a ponožky, které dobře sají pot.

DEVATERO SPRÁVNÉ DĚTSKÉ BOTY:

1. PODEŠEV

Nesmí být příliš tuhá, nohy pak nemají správný kontakt s podložkou. Nejohebnější má být podrážka v místě, kde se ohýbá noha při chůzi. Ohebnost podrážky je dána použitým materiálem a tloušťkou – příliš tlustá a neohebná podešev zvyšuje únavu při chůzi a ohrožuje zdravý vývin nohou. Podrážka by neměla být ani příliš měkká, neboť malé děti mají ještě slabé vazy a v takových botách by jim mohla klesat noha. Podrážky dětských bot nesmí být ani hladké, protože kloužou. To platí pro venkovní obuv i pro bačkorky.

2. TLUMÍCÍ VRSTVA

Děti málokdy sedí dlouho na jednom místě, spíše poskakují a běhají. Jejich kosti, páteř a klouby trpí zvláště ve městech neustálými dopady na tvrdý povrch – asfalt, beton, dlažbu a podobně. Proto je důležité, aby dětská obuv měla i vrstvu, která tlumí nárazy, například z PUR nebo pryže. Pokud bota takovou vrstvu nemá, lze ji nahradit vkládací vložkou z pěnového materiálu nebo pružnou anatomicky tvarovanou vložkou.

3. VNITŘNÍ STÉLKA

Dětské nohy se na chodidlech hodně potí, dětská obuv – především ta s uzavřeným střihem – by proto měla mít savou stélku nebo vložku. Z materiálů jsou vhodné přírodní textilie, useň nebo savá syntetika.

Důležitý je také tvar vnitřní stélky – nemusí být vyklenutá, jak se často mylně soudí, naopak je lepší, když není klenutá vůbec. Klenba nohy pak neleží

Nahrávám...
Nahrávám...