dnes je 1.3.2024

Input:

Zdravé spinkání

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.3.4 Zdravé spinkání

Iva Válková

V desátém měsíci života děťátko pilně objevuje svět. Bystře vnímá, rychle leze, ochutnává, očichává a ohmatává všechny předměty ve svém okolí. Snažíme se pro dítě vytvářet příjemný, bezpečný domov, plný přírodních a přirozených věcí, v kterém se může dobře psychicky a fyzicky vyvíjet.

PRAVIDELNÉ SPANÍ

V tomto období dítě ještě hodně spinká. Většinou dvakrát denně. Samo nám ukáže svůj spací režim, pokud ho vysledujeme a budeme jej respektovat, získáme volný čas pro jiné povinnosti či odpočinek.

V ČEM SPINKAT

Dítě necháváme spinkat v postýlce, kočárku, houpacím kamaku, v šátku na těle. Měli bychom pečlivě vybírat materiály, z kterých jsou věci pro dětské spaní vyrobeny. V dnešní době je společnost zaměřena na výrobky z umělých, syntetických materiálů, které jsou pro malé děti nevyhovující. Mnohdy přispívají k rozšíření alergií, ekzému, dráždivých reakcí, pocení, zapařování, nevyzpytatelných poruch a chorob. Přikláním se k čistě přírodním materiálům, především k výrobkům z ovčí vlny.

VLNA

Přírodní materiál z trvale obnovitelných zdrojů s vynikajícími vlastnostmi:

  1. Protialergická – nevyvolává alergie, případné alergie tlumí, nedráždí, vyrovnává energetické proudění v těle, harmonizuje organismus.

  2. Termoregulační – udržuje stabilní fyzickou teplotu v jakémkoli prostředí, počasí, vlhkosti.

    Je perfektně prodyšná. Má samočistící vlastnosti – nezadržuje prach. Prohřívá rovnoměrně celé tělo. Výborně se hodí na přikrývky a matrace.

BAVLNA

Vlastnosti nedráždivé. Hodí se do suchého, teplého prostoru. Ve vlhku chladí. Velice příjemný, jemný povrchový materiál na povlečení peřinky.

LEN

Je perfektně vodivý materiál. Chladivý a vzdušný. Výborný na povrchové použití – povlaky na polštáře a matrace.

PEŘÍ

Dobře hřeje, nehodí se do vlhkého prostředí - zatuchne. Náročné čištění. Obsahuje roztoče vyvolávající rýmu, kašel, dušnost, případně alergii.

Obr. 1 – Spaní ve fusaku

MATRACE NA DNĚ POSTÝLKY

Matrace v dětské postýlce by měla vytvářet pevný podklad pod tělíčkem děťátka. Podklad teploučký, příjemný, pružný, ne příliš měkký.

1. FUTON

Původně asijská matrace. Obsahuje střídající se vrstvy bavlny, vlny, kokosových vláken a kaučuku. Jsou na spaní výborně prodyšné,

Nahrávám...
Nahrávám...