dnes je 29.2.2024

Input:

Židličky a postýlky pro nejmenší

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.2.4.1 Židličky a postýlky pro nejmenší

Dana D. Daňková

Mnozí ještě ukládají svá batolátka do postýlek, které byly jejich prvními lůžky, když oni sami byli malí. A když robátko soustředěně papá pribináčka , říkají mu: „Vidíš, takhle jsem tady sedával a jedl stejný tvaroh jako ty.“ To, že naše dítě spává ve stejné postýlce, sedává ve stejné židličce, jezdí v zimě na saních, které mohou být starší než jeho rodiče, není dáno pouze jakousi nostalgií nás dospělých k našim dobám batolecím a k věcem, které nás spojují s dětstvím.

Židličky, postýlky a různé hračky byly totiž zpravidla vyrobeny velmi kvalitně – jak se říká, „fortelně“. Musely přece něco vydržet, rodiny neměly na to, aby se pro každé dítě kupoval nový kočárek a další výbava. I materiály byly kvalitní – dřevo nebo kov. A když porovnáme provedení dnešních postýlek a těch „historických“, zvláště u levnějších typů můžeme dojít k názoru, že ty nové asi příliš dlouho nevydrží, když vezmeme v potaz, že dnešní děti jsou spíše malé blešky než lidská mláďata…

Při nákupu nové židličky či postýlky pro dítě řešíme v prvé řadě otázky: Dřevo, nebo plast? Klasika, nebo něco moderního? Pokud jde o cenu, nemusíme zdaleka kupovat to nejdražší, protože ne vždy to znamená také tu nejvyšší kvalitu.

ŽIDLIČKY

Klasikou mezi dětskými židličkami je dřevěná stolička, kterou lze přestavět na nízkou židličku s větším stolečkem. V porovnání s jinými židličkami na trhu je méně bezpečná – dítě z ní může snáze vylézt. Je také méně praktická, protože jí chybí pultík, a je tedy nutné ji vždy přistavit ke stolu. Jestliže je však naší prioritou dřevo, můžeme už dnes koupit moderní dřevěnou stoličku s bezpečnostními pásy, pultíkem a omyvatelným polstrováním.

Obr. 1 – Dřevěná stolička a její přestavba na nízkou verzi

Obecně však lze říci, že lépe vybavené a praktičtější jsou stoličky plastové. Mají široký a pohodlný sedák, jsou polohovatelné tak, že do nich můžeme uložit už i půlroční dítě. Samozřejmostí jsou nastavitelné bezpečnostní pásy, které rostou s dítětem, omyvatelné a snímatelné polstrování a odnímatelný pultík, který je často vybaven i hračkami. To ale nebývá příliš praktické, do mezer padají drobky a stoleček se pak musí častěji a pečlivěji čistit. Jestliže máte menší byt a budete muset se židličkou častěji manipulovat, pořiďte si ji s kolečky. Ušetří mnoho námahy, zvláště když bude dítě větší. Výhodou je také, pokud se dá židlička složit – sklapnout. Zabere méně místa a v případě potřeby se zase snadno rozloží.

Samozřejmě i mezi plastovými židličkami najdeme velké rozdíly. Jejich kvalita závisí na výrobci, použitém materiálu i provedení. Aniž bych chtěla někoho nabádat k většímu utrácení, v případě tohoto kusu dětského nábytku bych se ve výběru přiklonila ke značkovému výrobci. Dítě bude trávit v židličce relativně hodně času a židlička musí být pevná a bytelná, a tedy i bezpečná. Použitý plast je u značkových židliček pevnější a celkově kvalitnější než u levnějších typů.

Nahrávám...
Nahrávám...