dnes je 25.7.2024

Input:

Zvracení a trávicí potíže

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.3 Zvracení a trávicí potíže

doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Zvracení, tedy návrat žaludečního obsahu do jícnu a jeho vyvrhnutí ústy a nosem, bývá v prvních měsících a letech života poměrně časté. Nejvážnější příčinou bývá neprůchodnost zažívacího traktu.

VROZENÉ VADY

Vážné vrozené vady (např. uzávěr duodena, dvanáctníku) se projeví zvracením již u novorozenců. Úporné zvracení stravy od prvních dnů života může provázet dědičné poruchy látkové přeměny. Brzo po příchodu domů (většinou do konce 1. měsíce života) se projeví vrozená neprůchodnost v oblasti těsně za žaludkem, tzv. pylorostenóza. Dítě přitom dobře pije, je hladové. Ale za několik desítek minut prudce zvrací, obloukem, má málo stolic (falešná zácpa) a nepřibývá na váze, přestože pije dostatečné dávky. Tuto neprůchodnost odstraní velmi jednoduchý chirurgický výkon.

NÁHLE VZNIKLÁ NEPRŮCHODNOST

Při průjmu, kdy se horní část střeva vchlípí do dolní (invaginace), může vzniknout náhlá neprůchodnost střeva. Dítě začne zvracet, trpí křečovitými bolestmi, kdy se neklid střídá s nápadnou apatií. Dítě nemá stolici, neodcházejí větry a místo stolice se objevuje zakrvavělý hlen.

Zvracení ale naštěstí daleko častěji mívá banálnější příčiny, nejčastěji chyby při stravování. . Dítě jí nevhodné potraviny (tuhá strava v prvním půlroce života) nebo zkažené, případně se uměle živené dítě přejídá. Častou příčinou zvracení je návrat stravy ze žaludku do jícnu - tzv. gastroesofageální reflux (při nedomykavosti svěrače mezi žaludkem a jícnem). Projevuje se za několik minut až desítek minut po jídle. Dítě spíše ublinkává, nezvrací obloukem jako při překážce v zažívacím traktu. Pomáhá zvýšená poloha při jídle, dítě může sedět po týdny v sedačce. Diagnózu potvrdí ultrazvukové vyšetření přechodu mezi žaludkem a jícnem za několik minut po jídle. Při častém rozsáhlém refluxu dítěti hrozí vdechnutí zvratků. Lze užívat léky zrychlující vyprazdňování žaludku, v krajním případě je nutná operace.

PREVENCE ZVRACENÍ PO JÍDLE

U dětí živených tekutou stravou, mlékem, lze zvracení po jídle předcházet

Nahrávám...
Nahrávám...