dnes je 20.4.2024

Input:

Abeceda kosmetiky pro děti od 2 do 5 měsíců

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.3 Abeceda kosmetiky pro děti od 2 do 5 měsíců

Irena Váchová, Eoné

Nabídka dětské kosmetiky na trhu je velmi široká a není snadné se v ní zorientovat. Proto vám nabízíme několik základních rad pro její výběr.

U malých dětí platí dvojnásob, že méně je ve skutečnosti více. Zdravá dětská pokožka zpravidla nepotřebuje za běžných okolností žádnou zvláštní péči. Jsou však určité zátěžové podmínky, jako je například plavání v bazéně, slunce, mráz, silný vítr apod., kdy je vhodné pokožku ošetřit.

SLOŽENÍ KOSMETICKÝCH VÝROBKŮ PRO DĚTI

Při výběru kosmetiky doporučujeme v každém případě zajímat se o složení výrobku. Obsažené látky jsou na etiketě seřazeny vždy podle procentuálního zastoupení ve výrobku, a to od nejvyššího po nejnižší. Bohužel nová legislativa již dneska nemilosrdně předepisuje použití mezinárodního slovníku, kterému téměř nikdo nerozumíme. Budou-li na vás etikety promlouvat slovy, která připomínají spíše názvy rostlin než chemickou továrnu, jste na správné cestě. Pro názornost uvedeme příklady některých názvů rostlinných olejů, které jsou základem dětské přírodní kosmetiky:

Almond Oil – mandlový olej

Buxus Chinensis Oil – jojobový olej

Helianthus Annuus Oil – slunečnicový olej

Soybean Oil – sojový olej

Sesamum Indicum Oil - sezamový olej

KOUPÁNÍ

Při otázce čím miminko umývat platí jednoduché zásady:

  1. Čím více přípravek pění a odmašťuje, tím více pokožka ztrácí svůj přirozený ochranný lipidový plášť. To miminku neprospívá a navíc se zvyšuje potřeba jej něčím nahradit nebo doplnit. Zde pozor především na látku Sodium Laureth Sulphate.

  2. Čím intenzivněji přípravek voní, tím méně je pro malá miminka vhodný. Nedoporučujeme zejména ingredience, jako jsou aroma, parfum, Dibrompropan. Otázka použití esenciálních olejů (éterických olejů, silic) je v tomto věku také důležitá, neboť pouze velmi malá množství a pouze několika málo silic jsou pro miminko bezpečná.

  3. Čím více syntetických a minerálních látek přípravek obsahuje, tím méně dětskému tělíčku prospívá (Diazolidinyl Urea, Mineral oil, Steareth, PPG…)

  4. Rostlinné oleje, jako například mandlový (Almond oil), jojobový (Buxus Chinensis oil), slunečnicový (Helianthus oil) a další, jsou pro pokožku dětí podstatně vhodnější než oleje minerální.

Při přípravě lázně doporučuji emulgované dětské koupelové oleje (to znamená upravené přidáním rostlinného emulgátoru tak, aby byly ve vodě rozpustné), případně koupelová mléka či mycí balzámy. Přimlouvám se za dodržení citlivého dávkování.

Koupelové pěny a běžná mýdla na umývání rukou smývají ochranný plášť pokožky. Tím se kůže stává zranitelnější vůči vnějšímu prostředí, vysouší se. Také dětská mýdla částečně odstraňují přirozenou ochranu pokožky.

Čistá, živá, nechlorovaná voda ze studny nebo studánky je asi tím nejlepším, co můžete svému malému děťátku při koupeli poskytnout.

Hlavičku umyjeme v koupelové

Nahrávám...
Nahrávám...