dnes je 19.4.2024

Input:

Bezpečný byt pro dítě, které začíná lézt

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.7 Bezpečný byt pro dítě, které začíná lézt

MUDr. Irena Kubalová

Také máte pocit, že váš byt se stal od chvíle, kdy vaše ratolest leze, spíše jedním velkým nebezpečím plným nástrah než útulným domovem? A marně si lámete hlavu, co s tím? Jak dítě a přiznejme si i zařízení bytu ochránit, abyste přečkali „fázi objevů“ bez zbytečného stresu a obav?

Jaké jsou tedy hlavní „nástrahy“, na které byste určitě jako maminka malého objevitele neměla zapomenout:

  1. Děťátko bude padat. Jakmile se dítko posadí, poleze nebo se bude snažit postavit, tak bude padat, stále šikovněji a opatrněji, ale i tak je nutné promyslet, kam a na co bude padat: Na dlažbu či na koberec? Není v blízkosti ostrý roh či špičatý předmět, o který by si mohlo rozseknout hlavičku? Největším nebezpečím bývá vedle tvrdých podlahových krytin topení, ozdobné kování nohou nábytku či hrany keramických květináčů. Pomoc je jediná, prolezte si svůj byt v poloze, v jaké se nyní pohybuje vaše dítě, a dívejte se. Některé předměty nezbývá než odstranit, jiné se dají přikrýt či obalit.

    Rovněž pozor na možná „šplhadla“. Vaše robátko se bude snažit stavět a k tomu použije vše, co je v dosahu – kromě jiného i převislé květiny, vratký koš, sušák na prádlo či knihy přečnívající z knihovny. Ty nejenže vzhledem k jejich vratkosti neudrží váhu dítěte, a tak hrozí jeho pád, ale potomek je může strhnout i na sebe, a vážně se tak zranit.

  2. Nebezpečí opaření, popálení. Nejčastější příčinou popálení u dětí do 2 let je horká káva! Káva postavená na stole s ubrusem a miminko na klíně, to je nešťastná kombinace. Ať vám to přijde sebevíce líto, je nezbytné všechny dečky, prostírání a ubrusy, ke kterým se může dítě přiblížit, na nějaký čas sundat.

    Rovněž pozor na elektrické kabely. Varná konvice plná vařící vody by nikdy neměla mít kabel k zásuvce v možném dosahu dítěte, je jen otázka času, kdy dítě celou konvici strhne na sebe.

    Předpokládám, že zatím se vaše batole nedostane až nahoru k plotně, přesto již teď se vyplatí poohlédnout se v obchodech po speciálním ochranném krytu kolem plotének. Kam však již i batole často dosáhne svými prstíčky, jsou otevřená dvířka rozpálené trouby, kterou necháváte po dopečení vyvětrat. Samozřejmostí je bezpečná izolace plynové bomby, trouby a hořáků mimo možný dosah vaší ratolesti.

  3. Elektrické zásuvky a spotřebiče budou vašeho potomka lákat jako magnet, a tak neváhejte a opatřete je ochrannými kryty a veškeré domácí pomocníky (fén, vysavač atd.) ihned ukládejte mimo dosah. Netušené nebezpečí skrývá lednice či mrazák – to nejmenší, co se může stát, je, že je batole otevře a vy za 2 hodiny můžete vše vyhodit. Dítě si však dokáže i vynalézavě vlézt dovnitř a dvířka se mohou za ním zaklapnout. Synovec jedné mé kamarádky nevynechal příležitost, aby si vlezl do dolní vaničky u mrazáku. Nejprve vyházel, co našel uvnitř, a místo zmraženého krůtího masa se ukládal dovnitř sám. Jeho mamince naštěstí již po pár minutách bylo divné, jaké je ticho. Dnes se již naštěstí dají sehnat ochranné „zipy“ na lednice, a je tedy v zájmu jak vaší peněženky, tak života malého objevitele jimi lednici „vyzdobit“.

  4. Chemické prostředky všeho druhu. Prostě se k nim dítě nesmí nikdy dostat! Nechat stát dezinfekci na WC jen tak na podlaze či uložit si okenu do nejnižší poličky ve skříni je trestuhodná

Nahrávám...
Nahrávám...