dnes je 7.12.2024

Input:

Bolesti břicha u kojenců a batolat

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.5 Bolesti břicha u kojenců a batolat

Autor: doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

BŘIŠNÍ KOLIKA

Nejčastějšími bolestmi břicha v tomto věkovém období jsou tzv. infantilní koliky. Dítě je dráždivé, kroutí se, zdvihá nohy. Vazba na jídlo je zřejmá. Bolesti začínají ke konci krmení a trvají několik desítek minut po krmení. Často výrazně odcházejí větry. Kolikami trpí jak děti kojené, tak uměle živené.

Koliky se zmírňují po 3. měsíci života, ale neplatí to u všech dětí. Příčina těchto obtíží není jasná. Někdy je u uměle živených dětí obviňována alergie na bílkovinu kravského mléka. U kojených se doporučuje, aby matka omezila pití mléka a příjem mléčných výrobků. Vzácně by mohlo jít o nesnášenlivost laktózy. Dítě má často průjmy s příměsí krve, zvrací a neprospívá.

Při úvaze o závažnosti kojenecké koliky je důležité sledování a vyšetřování dítěte v ordinaci dětského lékaře. U dítěte, které dobře roste a přibývá na váze, má normální stolice (pozor – zdravý kojenec může mít stolici jen 1 – 2 x za týden) a při vyšetření lékařem jsou všechny nálezy normální, jde zřejmě o nekomplikovanou koliku a není třeba dalších vyšetření.

JAK DÍTĚTI PŘI BŘIŠNÍ KOLICE POMOCI ?

Upravíme krmení tak, aby dítě, které pije hltavě a polyká hodně vzduchu, mělo při krmení přestávky k odříhnutí. Radíme také jemné hnětení břišní stěny a teplou plenu na břicho. Zásadně nevhodné je zasunování teploměru nebo gumové rourky do konečníku, „aby lépe odcházely větry“. Vede to k uvolnění svěrače a může to mít v dalším životě dítěte nepříjemné následky.

V poslední době je módní užívání různých tzv. deflatulenčních léků, které zlepšují, podáváte-li je před krmením, odchod střevních plynů. Některým dětem tyto léky pomáhají.

USKŘINUTÍ TŘÍSELNÉ KÝLY

U kojenců mohou být bolesti způsobeny uskřinutím tříselné kýly. Tříselná kýla je štěrbina v břišní stěně, kterou se tlačí mimo dutinu břišní vak z pobřišnice obsahující útroby, hlavně střevo. Zvláště nebezpečné je, když se v kýlním vaku u dívek nachází vaječník. Při zvýšeném nitrobřišním tlaku (tlak na stolici, křik) se kýlní vak vyklenuje. Pak se jeví jako měkká bulka v třísle, u chlapců někdy jako nadbytečný obsah v šourku. Při uvolnění tlaku nemusí být kýla patrná. Je-li zaškrceno cévní zásobení útrob v kýlním vaku, nastává nekróza, odumření tkání, což se projevuje tím, že kýlní vak zůstává trvale vyklenutý, citlivý na dotek a kůže nad ním je fialová. V časné fázi může chirurg jemným tlakem kýlní vak vrátit zpět do dutiny břišní. Často však

Nahrávám...
Nahrávám...