dnes je 8.9.2024

Input:

Děti a kouření

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.7 Děti a kouření

MUDr. Eva Králíková

Kouření bohužel neznamená pro druhé jen zápach, podráždění sliznic nebo zkrátka obtěžování: kuřák ohrožuje – kromě sebe – i zdraví ostatních. To platí pro cigarety, doutníky, dýmky i jakékoli jiné kuřivo.

TĚHOTENSTVÍ

Pokud je mladá žena kuřačka, měla by přestat přibližně rok před plánovaným těhotenstvím. Když se to nepodaří, měla by alespoň přestat co nejdříve po zjištění, že je těhotná. Právě první tři měsíce těhotenství mohou být důležité pro ovlivnění vývoje plodu. Neméně důležité je ale nevracet se ke kouření ani po porodu.

DOMÁCNOST S DÍTĚTEM

V domácnosti, kde žijí děti, by se nemělo vůbec kouřit – ani rodina, ani návštěvy. To platí navíc pro všechny části bytu: kouř se dostane z kuchyně nebo ze záchodu i do dětské ložnice. Hezky to vystihuje jeden islandský plakát, upozorňující na nebezpečí pasivního kouření. V rohu bazénu u nápisu „močící koutek“ stojí muž, který močí do vody. Kousek vedle plave vyjevený plavec pod nápisem „Prostor bez moči“. Kouř se ve vzduchu zkrátka šíří stejně jako moč ve vodě.

Nezapomeňte nekouřit také v autě. V některých státech USA už na taková pravidla pamatuje zákon: je zakázáno kouřit v domácnosti s dítětem a má-li dítě přijít na návštěvu, nesmí se kouřit 48 hodin předem. Stejně tak se nesmí kouřit v autě, v němž jede dítě.

PROBLÉMY S PASIVNÍM KOUŘENÍM

Pasivní kouření je označení stavu, kdy je vdechován tabákový kouř, rozptýlený ve vzduchu. Pasivní kouření se tedy týká i nekuřáků, i dětí a vůbec všech živých tvorů; i pes nebo kočka mají v domácnosti kuřáka statisticky významně kratší život, než kdyby žili u nekuřáka.

Kouření způsobuje asi šedesát nemocí. Pasivní kouření má na naše tělo stejný vliv, ale v menší míře, protože množství kouře, které vdechne nekuřák, bývá mnohem menší než to, co se dostane do těla kuřáka. Víc však působí právě na děti, zejména ty nejmenší: v poměru k velikosti svého těla vdechnou víc vzduchu než dospělí. Dávka směsi přibližně 5 tisíc chemikálií tabákového kouře v zakouřené místnosti je proto pro ně intenzivnější.

VLIV PASIVNÍHO KOUŘENÍ NA ZDRAVÍ

Pasivní kouření může u dětí vyvolat podráždění a záněty sliznic očí i dýchacích cest včetně zánětů dolních dýchacích cest. Vzhledem k tomu, že snižuje odolnost (imunitu), mívají děti z kuřáckých domácností častější jakákoli infekční onemocnění, která navíc mívají těžší průběh. Nejčastější jsou ale bronchitidy i zápaly plic, ale také záněty středního ucha nebo „voskové ucho“. Pasivní kouření způsobuje i nádorová onemocnění (např. některé druhy leukémie) a poškozuje cévy.

Jak kouření matky v těhotenství, tak pasivní kouření v domácnosti může ovlivnit i duševní vývoj dítěte: děti vystavené tabákovému kouři se vyvíjejí pomaleji, mívají častější

Nahrávám...
Nahrávám...