dnes je 19.4.2024

Input:

Dětská nosítka

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.2.4.2 Dětská nosítka

Ing. Dana D. Daňková

Krosničky nebo sedačky, tak se u nás říká pomocníkovi, díky kterému mohou brát rodiče na procházky či delší výlety do přírody i malé děti, které samy příliš dlouhou cestu neujdou. Takový batůžek na děti, oficiálně se však rozšířilo pojmenování „dětské nosítko“, neboť lépe vypovídá o funkci a současně přesněji vystihuje pojmenování vžité v anglosaských zemích „baby carrier“. Kromě toho pouhé pojmenování dětská sedačka evokuje spíše autosedačku či jinou pevnou sedačku pro dítě.

PODLE ČEHO VYBÍRAT ?

Nabídka dětských nosítek na trhu je velmi pestrá, dávno pryč jsou doby jednoduchých nepolstrovaných sedaček, které nebyly příliš příjemné na nošení pro rodiče ani na sezení pro děti. Při výběru nosítka bychom neměli opomenout několik důležitých parametrů.

V obchodech jsou v nabídce nosítka různých velikostí, s rozličným množstvím doplňků, v různých barvách a úpravách. Neměli bychom však vybírat jen podle barvy, nosítko musí být bezpečné a komfortní jak pro dítě, tak pro nás, rodiče. Vyzkoušíme tedy, jak nám sedí na zádech a zkusíme také, jak se v něm cítí dítě.

Jedním z velmi důležitých parametrů při nákupu nosítka je bezesporu nosnost. Na nosítku je sice vyznačena, ovšem každý výrobce má jinou metodiku stanovení nosnosti, záleží například na tom, zda tento údaj obsahuje i samotnou hmotnost výrobku či zda počítá také s věcmi, které může pojmout. Výsledky proto bývají různé a mohlo by se dokonce stát, že skutečná nosnost výrobku bude nižší než ta deklarovaná.

Při koupi nosítka vezmeme také v úvahu vybavení, které je nebo není započítáno v ceně, případně co je možné dokoupit a za kolik. Na trhu jsou jak nosítka v základním provedení, ke kterým lze nebo nelze dokoupit další doplňky, případně lze koupit nosítko, které má všechnu výbavu již v ceně. Ke standardu patří kapsy a další úložná místa, k nadstandardu už může patřit stříška proti slunci, nákrčník, který zvyšuje pohodlí při sezení dítěte a současně mu podpírá hlavu, například když spí, dále přebalovací podložka či pláštěnka do deště.

NA PROCHÁZKU NEBO NA TÚRU ?

Při nákupu nosítka bychom měli také vědět, zda jej budeme používat na delší výlety, či v něm budeme dítě jen nosit po městě. Základní velmi lehké modely jen s částečnou rámovou konstrukcí nebo zcela bez ní jsou méně polstrované a ramenní popruhy pro dospělého i pro dítě jsou jen jednoduché nebo s malým vyměkčením. Určeny jsou spíše na krátké vycházky nebo na cesty k lékaři apod. Sedačka bývá vyjímatelná a omyvatelná, takže nosítko lze dobře čistit.

Pro delší výlety se vyplatí zvolit nosítko s duralovou konstrukcí a z odolnějších materiálů. Záda, sedačka, bederní pás a ramenní popruhy jsou anatomicky tvarovány a můžeme je nastavit podle vzrůstu dítěte. Systém upnutí by měl být bezpečný i za různých nestandardních situací, které nás mohou na výletě potkat, i když opatrnost je samozřejmě na místě i v tomto případě. Kvalitnější provedení nosítka se projeví i na spojovacích prvcích, jako jsou spony a zipy, které mohou být dokonce opatřeny pojistkami proti rozepnutí.

U některých modelů lze spodní část duralové konstrukce vyklopit a postavit nosítko samostatně na zem, aby bylo možno dítě snáze vyndat, či posadit zpět a vzít znovu na záda. Nenahrazuje tak ale sedačku, při prudších pohybech dítěte by se mohlo nosítko převrátit. Pokud takto nosítko postavíme, neměli bychom dítě nechávat bez dozoru.

CO JE PSÁNO, TO JE DÁNO

Stejně jako všechny výrobky, podléhají i dětská nosítka normám. V EU musí tyto výrobky splňovat normu EN 13209-1 z datem účinnosti od 1.5.2005 o bezpečnostních požadavcích a zkušebních metodách při testování nosítek. Norma se týká nosítek s pevným rámem určených pro děti zhruba od šesti měsíců věku nebo od doby, kdy samostatně sedí.

Tolik suchá litera zákona, ve skutečnosti začíná většina dětí sedět spíše okolo devátého měsíce, kdy už má dostatečně vyvinuté zádové svaly a udrží hlavičku. Ani pak bychom však neměli s nákupem nosítka příliš spěchat, lékaři doporučují zpočátku používat nosítko v kratších intervalech, nedělat dlouhé procházky a také dítě čas od času z nosítka během cesty vyndat. Určitě neuškodí zkonzultovat používání této pomůcky s pediatrem, který zná dobře zdravotní stav dítěte a posoudí, zda nosítko již občas využít či ještě počkat.

Protože jde o výrobek pro děti, je norma velmi přísná. Zkoumá především materiály, ze kterých jsou nosítka vyrobena, zda neobsahují nebezpečné látky v nepovoleném množství. Posuzuje snadnost údržby, srážlivost, hořlavost a konstrukční provedení.

Na nosítku nesmí být žádné ostré hrany ani místa, kam by mohlo dítě strčit prstíky. Celá konstrukce a její součásti musí být také dostatečně mechanicky odolné a stabilní. Pokud výrobek splňuje všechny požadavky, může být označen touto normou a je pak prodejný

Nahrávám...
Nahrávám...