dnes je 19.4.2024

Input:

Dopravní prostředky - zábava na cestách

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.7 Dopravní prostředky – zábava na cestách

Kateřina Dratvová

Všechny činnosti, které děláme s děťátkem, nás učí trpělivosti. Jízda dopravními prostředky, zvlášť těmi hromadnými, je v tomto ohledu hodně náročná, ale někdy se jí prostě nevyhneme. Pokud jedete jednu nebo dvě zastávky autobusem či tramvají a cesta v uzavřeném prostoru (někdy také plném cizích lidí) nepřesáhne deset až patnáct minut, děťátko se většinou nestačí nudit. Jízda může proběhnout v klidu a pohodě a nemusíte vymýšlet, jak malé zabavit, aby neplakalo nebo nekňouralo. Problematičtější se stává cestování na delší vzdálenosti, zvlášť pokud se děťátko dožaduje vaší náruče – v prostředcích hromadné dopravy můžete dítě vzít na klín, máte-li si kam sednout. V každém případě byste měli být na cestu vybaveni pitím a svačinkou. Občerstvení může pomoci odvést pozornost od dlouhého sezení v kočárku, šátku nebo na klíně maminky. V nouzi se dá kojit i během jízdy v autobuse, i když to určitě není ideální místo. Starší děti většinou uvítají cestu vlakem nebo i tramvají či metrem (pokud to není váš každodenní dopravní prostředek) a můžete pak cestování pojmout jako výlet.

CESTA AUTEM

V autě figuruje na prvním místě bezpečnost, takže používání autosedačky při každé jízdě je samozřejmostí a nezbytností. Má-li děťátko výhled z okénka a po ruce hračku (například přivázanou krátkou šňůrkou k sedačce, aby mu nepadala), většinou se nenudí. Pokud brouček vyžaduje vaši pozornost, můžete zpívat, povídat o tom, kudy právě jedete a kam nebo vyprávět krátkou pohádku, vždy ale dbejte na to, že řidič se musí věnovat především řízení. Nezapomínejte také na pravidelné zastávky. Jsou důležité nejen pro vás, ale i pro děťátko, které se může protáhnout, najíst nebo napít a lépe pak snáší další jízdu. Delší vzdálenosti je možné také překonávat se spícím děťátkem. Mnoho dětí v autě usne, i pokud není zrovna „jejich“ čas.

CESTA LETADLEM

Asi nepatří ke každodennímu a všednímu způsobu cestování. Z praktických důvodů je dobré se předem informovat, zda je v letadle k dispozici přebalovací pult na toaletách nebo jiný prostor k tomuto účelu určený. Děti do 2 let nemají vlastní sedadlo, počítá se s tím, že sedí rodičům na klíně. Děťátku může být nepříjemný start a přistání, kdy zaléhají ouška. Při tom pomůže dudlík, máte-li ho, nebo paleček. K zábavě může kromě popsaných nápadů posloužit i odkládací stoleček. Hra s papírem a tužkou nebo pastelkami se přímo nabízí, zato lovení psacích potřeb zpod sedadla může být náročné, proto buďte vybaveni několika tužkami či krabičkou pastelek.

HROMADNÁ DOPRAVA

Hromadná doprava vám poskytuje víc možností zabavení děťátka. Ve vlaku lze využít navíc toho, že se můžete pohybovat (i když omezeně). Kromě již zmíněné malé svačinky nebo hračky je dobré vyprávět krátké básničky a říkanky s použitím ručiček. Nemáte-li s sebou leporelo s oblíbenými říkankami, zkuste třeba:

Vařila myšička kašičku, na zeleném rendlíčku, tomu dala, tomu taky, tomu málo, tomu míň a na toho maličkého už nezbylo nic. A tak plakal a skákal a pak šup – do komůrky na homolky a tam se napapal ! Postupně vystřídejte obě svoje ruce i obě ručičky děťátka, nechejte děťátko míchat

Nahrávám...
Nahrávám...