dnes je 9.9.2024

Input:

Dvojčata a vícerčata

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.5 Dvojčata a vícerčata

Mgr. Klára Rulíková

Dvojčata nejsou jen ta dvě krásná stejná stvoření v kočárku. Vše kolem dvojčat je mnohem složitější. Snad se mi v této kapitole podaří vám kousek „tajemství života s dvojčaty“ poodhalit.

V současné době se rodí jedna dvojčata na padesát porodů. Je to způsobeno hormonální léčbou, asistovanou reprodukcí, umělým oplodněním, ale také třeba otěhotněním do půl roku po vysazení hormonální antikoncepce.

Dvojčata se rozlišují na jednovaječná a dvojvaječná. Jednovaječná vznikají rozdělením jednoho oplozeného vajíčka v průběhu uhnízďování. Mají stejnou genetickou výbavu, jsou tedy vždy stejného pohlaví a bývají si k nerozeznání podobná. Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou zralých vajíček dvěma různými spermiemi (v rozmezí několika hodin, dnů nebo i týdnů). Jsou si často velmi podobná, ale mohou být naopak i velmi různí, mohou být stejného nebo odlišného pohlaví. Dvojvaječná dvojčata mohou mít dokonce dva různé otce.

Zatímco jednovaječných dvojčat je všude na světě stejně (max. jedna třetina všech dvojčat) a nemění se jejich výskyt ani v závislosti na době, výskyt dvojvaječných dvojčat se mění. Nejméně dvojvaječných dvojčat se rodí v Asii, nejvíce v Africe. Stejně tak stoupá i jejich počet – ještě před dvaceti lety byl poměr narozených dvojčat 1:100.

Těhotenství s dvojčaty je samo o sobě rizikové. Mnoho maminek proleží část těhotenství v porodnici, aby donosily dvojčata co nejdéle. Pokud se dvojčata narodí ve 38. týdnu těhotenství, považují se za donošená. Přesto se až 50 % dvojčat rodí předčasně, edy před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Průměrná porodní hmotnost dvojčat je 2500 g (u dětí narozených samostatně to je 3500 g). Dvojče B (tedy druhé narozené) má největší riziko zdravotního postižení ze souboru všech živě narozených dětí. Nejen z tohoto důvodu se až 90 % porodů dvojčat vede císařským řezem. Přirozeně se rodí pouze ta dvojčata, která nejsou nijak ohrožena a jsou obě hlavičkami dolů.

Dvojčata (ale i trojčata!) se dají velice úspěšně a dlouho kojit, ač ne každá porodnice maminky s dvojčaty kojení učí. Nejlépe je naučit se (i svá dvojčata) kojit najednou, ušetří se tím spousta času (a i ze zdravotních důvodů se společné kojení doporučuje – rychleji se zavinuje děloha, tvoří se více prolaktinu). Jde jen o to, aby se maminka nebála, věřila si a našla si polohu pro kojení, která jí nejlépe vyhovuje (velmi dobrým pomocníkem je kojicí polštář).

Poté, co si maminka přinese své dva uzlíčky štěstí domů, stačí jí zprvu jen jedna postýlka. Je dobře, když už jsou v bytě postýlky dvě – jedna v ložnici, kde mají děti klid na spaní, jedna v pokoji, kde maminka přes den nejvíce pobývá, aby měla děti u sebe. Teprve až se děti začnou otáčet z bříška na záda a opačně, je dobře je oddělit, aby si dvojčátka neublížila.

Prvních šest týdnů bývá velmi náročných – než si maminka vytvoří svůj režim. Je dobře, aby se nebála požádat o pomoc manžela, rodiče nebo kamarádky. Často se maminky snaží vše zvládnout, ale tahat dvě miminka najednou a ještě se kolikrát v noci vůbec nevyspat je opravdu vyčerpávající… Maminka by se neměla vyčerpat hned na začátku, děti ji budou potřebovat ještě řadu let!

Poté, co se maminka s dvojčaty „zaběhne“ doma, musí řešit, jak s dvojčaty jít na procházku. Ne vždy se kočárek vejde do výtahu (je-li v domě), do dveří, do

Nahrávám...
Nahrávám...