dnes je 18.4.2024

Input:

Horečka a nachlazení

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.1 Horečka a nachlazení

doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Dosahuje-li teplota naměřená v konečníku více než 38,5 °C, dítě má horečku. Kdysi sloužila při vývoji teplokrevných organismů jako ochranné, protiinfekční opatření. U člověka horečka tento význam nemá. Je však jedním z prvních signálů infekce nebo, opakuje-li se či trvá dlouho, i vážných procesů.

Na počátku horečky, při prudkém vzestupu tělesné teploty dítě potřebuje mnoho energie a její relativní nedostatek může způsobit tzv. křeče při horečce, febrilní křeče. Ty, pokud netrvají dlouho a nedusí-li se dítě v jejich průběhu, nejsou nijak nebezpečné.

Horečka, při níž má dítě vysokou teplotu jak v konečníku, tak na kůži, svědčí pro virovou, většinou banální infekci.

ZÁBALY

Horečku snižujeme studenými zábaly. Můžeme je provádět i u kojenců. Nahé dítě zabalíme do čtverce tkaniny nasáklé ledovou vodou, a to celé, mimo hlavu. Zábal ponecháme tak dlouho, až se tkanina zahřívá – teplo se odvádí z těla. Po rozbalení dítěte vidíme červenou, překrvenou kůži. Dítě necháme ještě několik desítek vteřin rozbalené – teplo z těla odchází tentokrát sáláním. Zábal můžeme opakovat každou hodinu, dítěti výrazně uleví. Podobný, i když menší efekt má omývání nahého dítěte houbou namočenou v chladné vodě nebo vlažná sprcha.

Ledové zábaly nedáváme, jestliže při horečce naměřené v konečníku, v ústech či v uchu dítě má studené ruce a nohy. To většinou poukazuje na závažnější bakteriální infekce. V takovém případě snižujeme horečku pomocí sáčku s ledem nebo zchlazeným gelem, kladenými do nadklíčkových jamek nebo do třísel (chladíme krev ve velkých cévách).

Mnoho praktických dětských lékařů vlastní přístroj, s jehož pomocí lze z jediné kapky krve u dítěte s horečkou rozlišit, zda je infekce virová, nebo bakteriální, případně usoudit na závažnost bakteriální infekce. Jedná se o stanovení C-reaktivního proteinu. To pomáhá tam, kde příčina horečky není zřejmá (třeba hnisavá, lakunární angína), na rozdíl třeba od hnisavé angíny, kde vidíme infekci na první pohled.

U dětí do dvou let pak pátráme po zánětu středního ucha, infekci močových cest. Často horečka provází prořezávání zubů anebo se po 3–4 dnech horečky objeví drobná, růžová vyrážka – značí to viry vyvolanou šestou nemoc (exathema subitum).

Z léků dětem nesmíme podat soli kyseliny acetylosalicylové – acylpyrin, aspirin. Mohly by jim v kombinaci s virovou infekcí způsobit kritické zdravotní problémy! Lze dávat paracetamol (paralen, mexalen, panadol…), ale dávky nesmí být vyšší než 60 mg na kilogram váhy za den, léky mohou poškodit játra dítěte. Takže 5 kg vážící dítě nesmí dostat více než 300 mg paracetamolu za 24 hodin. Kojencům a batolatům vyhovují čípky. Dále můžeme horečku snižovat ibuprofenem v dávce 30 mg na 1 kg za 24 hodin (ibalgin, brufen…).

Má-li dítě při horečce křeče, uvolníme dýchací cesty, dáme studený zábal a léky proti teplotě. Hlídáme, aby dítě v bezvědomí a při křečích nemělo zapadlý jazyk a nevdechlo zvratky (poloha na boku s lehce

Nahrávám...
Nahrávám...