dnes je 18.4.2024

Input:

Infekce dýchacích cest

8.6.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.4.5
Infekce dýchacích cest

MUDr. Pavla Hružíková

Infekce dýchacích cest jsou běžná onemocnění nejen v dětském věku. U dětí přispívá k průběhu ještě stále nevyzrálý imunitní systém. Přenos v dětských kolektivech je velmi snadný a šíří se velmi rychle a často se opakuje. Výskyt je obvyklý v zimních měsících, popřípadě v období častých změn počasí. Z nejběžnějších onemocnění sem řadíme z oblasti nosu rýmu a záněty vedlejších nosních dutin a angíny v oblasti krčních mandlí. Často dochází k přesunu infekce hlouběji do dýchacích cest v podobě bronchitidy. Závažným zdravotním stavem je laryngitida, epiglotitida a zápal plic. Příčinou v případě rýmy jsou nejčastěji viry, často komplikované následnou bakteriální infekcí. Přenos probíhá kapénkovou infekcí (kýcháním, kašláním, smrkáním, mluvou), kdy se infekční částice (viry, bakterie atd.) šíří v kapénce slin či sekretu a dostávají se na sliznici dýchacích cest dalších osob. Krom přímého styku s infekční osobou je častý přenos rukama, kdy infikované kapénky ulpívají na rukou či povrchu. Nejlepší prevencí v případě předškolních zařízení je zabránit styku s infikovanou osobou (zodpovědní rodiče, kteří nemocné dítě nedávají do školky mezi zdravé děti) a důsledná hygiena rukou, při infekci i povrchů.

 

Laryngitida

Laryngitida je akutní zánětlivé onemocnění dýchacích cest, kdy dochází k otoku sliznice hrtanu (lat. larynx). Málokdy vzniká samostatně, ale většinou jako součást infekce horních cest dýchacích (rýma). Původcem je virus. Onemocnění se vyskytuje nejčastěji u dětí od 5 měsíců do 5 let věku. Výskyt je převážně sezonní, a to na jaře a na podzim, eventuálně v zimě. V létě se vyskytuje málokdy. Průběh je rychlý a rozvíjí se během hodin. K rapidnímu zhoršení dochází nejčastěji v noci. Často se opakuje.

Průběh: Dítě při nádechu píská, sípe, "kokrhá", dochází k zatahování v oblasti nad klíčními kostmi a nad hrudní kostí. Při kašli slyšíme štěkání, kašel je suchý, dítě nevykašlává. Dítě chraptí, je dušné, ale při ulehnutí na záda nedochází ke zhoršení dušnosti. Polyká bez potíží, je neklidné, plačtivé, často bývá přítomna horečka.

První pomoc při dušnosti:
  • Okamžitě přivolat ZZS (tel. č. 155), nikdy netransportujte dítě sami!

  • Tělo dítěte zabalte do přikrývky a postavte jej k otevřenému oknu v zimním období, k otevřenému mrazicímu boxu, rozvěste v blízkosti mokré ručníky či jinak zajistěte přísun chladného a vlhkého vzduchu.

  • V případě opakovaného onemocnění je možno podat kortikoidový čípek ke zmírnění otoku (Rectodelt 100 mg supp.). To je možné většinou jen v domácím prostředí, kdy maminky dětí s častými laryngitidami dostávají tyto čípky domů.

 

 

Epiglotitida

Epiglotitida je život ohrožující zánětlivé onemocnění záklopky hrtanové (lat. epiglottis), kdy dochází k jejímu extrémnímu

Nahrávám...
Nahrávám...