dnes je 7.12.2024

Input:

Jak ošetřit drobná poranění u dětí

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.4 Jak ošetřit drobná poranění u dětí

MUDr. Irena Kubalová, Mgr. Blanka Sudíková Kolářová

Těch boulí, odřenin, prostě všech možných bolístek, co malý průzkumník za své dětství utrží bude jistě (bohužel) nepočítaně. A bude to většinou právě maminka, ke které poběží nechat si „bebíčko“ pofoukat. Toto období již pomalu začíná lezením a prvními krůčky děťátka. Snad tedy uvítáte menší přehled, jak na které drobné nehody reagovat, či ještě lépe jak jim předcházet.

1. DROBNÉ ODŘENINY A ŘÍZNUTÍ

Většinu těchto poranění lze snadno ošetřit jen omytím vodou s mýdlem, tohle ošetření bývá dostačující a je šetrnější než místní antiseptika. Hlavní je vymýt všechny drobné nečistoty, které by mohly zůstat v rance a bránit jejímu zhojení (riziko zhnisání rány) či minimálně zanechat nepěkné pigmentové skvrny pod kůží po zahojení (např. mour od uhlí). Mýdlo dokáže velmi dobře odstranit jak špínu, tak povrchovou vrstvičku odumřelého epitelu (kožní buňky) s bakteriemi.

Pokud však máte pocit, že se bez dezinfekce neobejdete, nabízíme malý přehled nejběžněji používaných antiseptik:

  • Peroxid vodíku (pozor na krátkou záruční dobu).

  • Levandulová či čajovníková (tee tree) esence. Je možné ji zakoupit v květinkách, zdravých výživách, specializovaných prodejnách nebo na internetu ( www.eone.cz , www.nobilis.cz ). Nebojte se, bez problémů ji můžete na ranku aplikovat neředěnou. Krásně ji vyčistí a urychlí hojení. Rodičům doporučuji nosit tuto lahvičku první pomoci stále u sebe.

  • Roztok manganistanu draselného (nutné rozpouštět krystalky ve vodě, tedy časově náročnější).

  • Jód – je k dispozici jak v roztoku, tak ve spreji či v masti, často pod komerčním názvem Betadine. U jódu je třeba dát pozor, neboť často alergizuje a rozhodně není jeho použití vhodné na větší plochy.

  • Genciánová violeť – velmi užitečná, lze ji bez rizika použít i na sliznice, tedy do úst. Nevýhodou je odolná barva na všem, kam zamodralá slina z pusinky dokápne. Nedoporučuji ji používat na drobné ranky v okolí očí, pokud by se totiž violeť dostala do oka, neublíží, ale je schopna doživotně očko „přibarvit“.

  • Chlorofyl – barví do zelena, ale ranky pod ním pěkně zasychají.

  • Ze solí pak ajatinová tinktura (po nanesení na kůži je vždy třeba nechat chvíli zaschnout).

  • Septonex – k dostání ve formě spreje i tinktury.

Odřeniny a říznutí – důkladně vymýt vodou a mýdlem, dezinfikovat levandulí. 

2. POŠTÍPÁNÍ HMYZEM

Jedy a sekrety hmyzu mohou vyvolat tvorbu pupínků, zarudnutí až otoků, a to poměrně ve velké ploše, které jen tak rychle neustupují. Některé děti reagují kopřivkou nejen v místě vpichu, ale i na vzdálenějších místech.

Jak ošetřit drobná poranění u dětí

Pokud byste měla pocit, že dítě rychle otéká nejen v místě vpichu, objevuje se vyrážka po celém těle a nebo dokonce začíná hůře dýchat, na nic nečekejte a volejte vůz rychlé záchranné služby. Těžké alergické reakce po hmyzím štípnutí sice nebývají časté, ale pokud se dostaví, mohou být život ohrožující.

Běžné reakce pak děťátku ošetříme nejlépe místním chlazením (led v plence, na výletě nanuk z nejbližšího obchodu pěkně rovnou na místo vpichu, či alespoň kapesník namočený ve studené vodě), pomáhá přiložení čerstvě rozříznuté cibule (obsahuje protizánětlivé substance) či obklad namočený ve vodě s lžící octa. Nezapomeňte na levanduli, neutralizuje jedy a mírní otok.

Pokud mělo vaše dítě celkovou reakci na vosí či včelí píchnutí, doporučuji se u vašeho pediatra poptat na možnost hyposenzibilizace (opakovaným podáním „vyčištěného“ jedu včely či vosy se organismus učí tolerovat tyto látky a nereagovat přemrštěně na případné štípnutí). Vhodné je rovněž vybavit se léky – H1-antihistaminiky a adrenalinem, obojí po domluvě s dětským lékařem.

Lepší variantou je štípnutím přímo předcházet – nedoporučuji ve volné přírodě v létě chodit bos, jíst či pít něco sladkého, natírat děťátko nějakým voňavým krémem. Pomůže i modrá, zelená či bílá barva oblečení.

Poštípání hmyzem – chlazení štípance ledem, případně kapesníkem namočeným ve studené vodě, levandule. 

3. POKOUSÁNÍ

Ani drobný otisk zubu zvířete nepřejděte bez lékařského ošetření! Vždy hrozí riziko tetanu a vztekliny a jen lékař na základě věku (tedy již proběhlého očkování) dítěte rozhodne, jaká pomoc je adekvátní. Pokud to lze, vždy si zaznamenejte adresu majitele zvířete, které dítě pokousalo. Velmi důležité je veterinární osvědčení, zda bylo zvířátko očkováno proti vzteklině, či nikoliv.

Pokousání – návštěva lékaře. 

4. OTRAVY, POLEPTÁNÍ

O rizicích otrav se podrobněji dočtete v kapitole Bezpečný byt pro dítě, které začíná lézt, tady jen připomenu nejčastější rostliny, kterými se batolata v naší zemi za poslední roky otrávila: Aron, tis, oměj, náprstník, syrové fazole, zlatý déšť, ocún, bolehlav, lýkovec, durman, různé houby, naštěstí většina z nich se nevyskytuje v našem okolí nijak hojně. Ale čert nikdy nespí a mnohé z těchto rostlin si řada lidí dokonce pěstuje na zahrádce, tedy pozor na ně.

Co se týče leptadel, ať již kyselin či louhů, platí, že by prostě nikdy neměla být v možném dosahu vynalézavého miminka! Pokud se již tak stane (rizikové jsou zejména návštěvy u známých a prarodičů), mějte na paměti tato jednoduchá pravidla první pomoci, než přijede vůz záchranné služby:

  1. Omýt potřísněnou pokožku co nejsilnějším proudem vlažné vody.

  2. Po požití: co nejdříve dát robátku vypít co největší množství čisté vody (nesycené CO2).

  3. Po zasažení očí: výplach oka proudem vody přímo do oka. Pozor, pokud by se do očička dostalo vápno či cement, je nutné drobečky nejprve odstranit např. kapesníkem, a to i pod víčky! Horní víčko je možné pomocí sirky tahem za řasy obrátit naruby, vůbec se nebojte, dítěti tak neublížíte a můžete zachránit

Nahrávám...
Nahrávám...