dnes je 24.4.2024

Input:

Masáže dětí a kojenců - 6. měsíc - 1. rok

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.5 Masáže dětí a kojenců – 6. měsíc – 1. rok

Mgr. Jana Hašplová

V tomto období děti nejvíce milují masáž nožiček a bříška. Protože během 1. roku života dítě posiluje svoji svalovou strukturu a připravuje se na období, kdy si stoupne a opře se svými chodidly pevně o zem, bude získávat rovnováhu a stabilitu, jako když mladý stromek zapouští své kořeny.

Masáž bříška pomáhá peristaltice, ulevuje plynatosti a napomáhá trávícímu systému zpracovávat první ochutnávky jiné potravy, než je mateřské mléko. Masáží hrudníčku pročišťujeme dýchací cesty, odčleňujeme a uvolňujeme případné smutky, které mohou ještě doznívat po náročnějším porodu.

Před masáží si připravíme olej z mandlí nebo jojobový či směs slunečnicového a olivového oleje (viz kapitola Aromaterapie pro 3 - 5 měsíční miminka). Pro podporu imunity můžeme přidat 5 kapek pupalkového oleje.

Do 1 lžíce rostlinného oleje, který nalijeme na talířek, přidáme 1 kapku levandule nebo heřmánku pro relaxaci, zklidnění a dobrý spánek. Při nachlazení kápneme do základního oleje 1 kapku eukalyptu citriodora a 1 kapku jedle. Při rýmě, která už není čirá, použijeme čajovník – tea-tree – nebo manuku. Pro relaxaci u miminka v 7. měsíci můžeme použít 1 kapku oleje mandarinky nebo pomeranče červeného. Přináší úlevu pro trávící a nervovou soustavu. Při teplotě uděláme touto směsí masáž hrudníčku nebo koupel či zábal. U postižených dětí použijeme pro uvolnění trávící a nervové soustavy 1 kapku neroli – oleje z pomerančových květů.

Pro masáž vybereme klidné, tiché, vyhřáté místo. Pustíme relaxační hudbu nebo tiše zpíváme. Masírujeme nejlépe na dece na zemi. Je to bezpečnější. Před masáží se pohodlně usadíme a krátce odrelaxujeme, abychom svoje napětí a stresy nepřenášeli na miminko (viz. kapitola Masáže dětí a kojenců).

Pokud jsme my i dítě připraveni, můžeme začít s laskavým dotekem. Prohřejeme olej v dlaních, přivoníme, dáme přivonět a začínáme s masáží nožičky. Nejprve provedeme masáž jedné nohy, pak to samé zopakujeme na druhé. Každý tah provádíme 2–3krát. Masírujeme klidně, pomalu, rytmicky. Dýcháme zhluboka.

  1. INDICKÉ DOJENÍ - Táhlými pevnými, ale ne silovými pohyby suneme střídavě ruce od kyčle ke kotníku. Rukama přehmatáváme tak, abychom se vždy dotýkali alespoň jednou rukou masírovaného těla.

  2. ŽDÍMÁNÍ A KROUCENÍ - Ruce položíme pod sebe na nožičku v oblasti kyčle a suneme dlaně protichůdnými krouživými pohyby ke kotníku (jako když ždímáme prádlo). Oba tahy směrujeme od kyčle ke kotníku. Smyslem je uvolnění svalového napětí, odstranění stresu z dolních končetin.

  3. CHODIDLO - Pomocí palců promasírujeme chodidlo od paty k prstům. Na chodidle provádíme masáž nejintenzivněji z celého těla. Hlazením zde stimulujeme činnost veškerých vnitřních orgánů a soustav. Velmi bedlivě však sledujeme oči a mimiku dítěte, abychom zjistili, zda je náš tlak ještě příjemný.

  4. PROCHÁZKA - Palci projdeme přes spodek chodidla od paty k prstům. V případě, že procházka děti lechtá, nedošlo ještě k dostatečnému uvolnění, a

Nahrávám...
Nahrávám...