dnes je 1.3.2024

Input:

Masáže dětí a kojenců

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.3 Masáže dětí a kojenců

Mgr. Jana Hašplová

„Sytit dítě svými doteky, to je stejně důležité jako starat se o jeho žaludek.“

Frédérick Laboyer

MASÁŽ BŘÍŠKA

Na masáž bříška používáme dostatek oleje, aby naše ruce mohly plynule „plout“. Do základního rostlinného oleje, který je lisovaný za studena (slunečnicový, olivový, mandlový, jojobový, z broskvových pecek aj.), přidáme několik kapek esence podle věku dítěte:

 1. 1/2-1 rok – 1 lžíce nosného oleje + 1/2 kapky esence:

  levandule nebo heřmánek – pro celkové zklidnění dítěte nebo pro lokální zklidnění pokožky)

  eukalyptus citriodora – při zahlenění

 2. 1-3 roky – 1,5 lžíce nosného oleje + 1/2-3 kapky esence:

  pomeranč nebo mandarinka pro odpočinek nebo při teplotě

 3. 3-7 let – 2-3 lžíce nosného oleje + 2-3 kapky esence:

  borovice a santal pro čištění dýchací soustavy a ledvin

V bodech 2 a 3 lze použít i všechny předchozí esence.

Masáž bříška obvykle děti milují ze všeho nejvíce. Většinou ji provádíme jedenkrát denně. U malých dětí, zejména do tří měsíců věku, ji provádíme až pětkrát během dne jako prevenci proti kolikovému napětí bříška.

Při kolice do základního rostlinného oleje (lžíce mandlového nebo jojobového oleje) přidáme jednu kapku levandule. Pokud jsou problémy vážnějšího rázu můžeme přidat ještě půl kapky anýzu a čtvrt lžičky kmínového rostlinného oleje. Před masáží se krátce uvolníme, abychom případné napětí nepřenášeli na svoje dítě.

Při prvním hlubokém nádechu a výdechu uvolníme celé tělo od hlavy až k patě.

Při druhém hlubokém nádechu a výdechu odplovají všechny naše myšlenky. Pro tuto chvíli jsme tu jen my a naše dítě, kterému se s láskou budeme věnovat.

Při třetím hlubokém nádechu a výdechu prostupuje celé naše tělo zlaté světlo. Naplňuje nás pocitem tepla, klidu a pohody a i naše srdce se rozzáří jako malé slunce a s každým jeho tepem proudí k našim dlaním a prstům jemná síla lásky, kterou svými doteky dětem budeme předávat. Ještě jednou se zhluboka nadechneme a zeptáme se svého dítěte, zda můžeme začít s masáží. Malé dítě nám

Nahrávám...
Nahrávám...