dnes je 14.5.2024

Input:

Nepoceňujte mentální faktory

23.9.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

Nepoceňujte mentální faktory

Ve 4. lekci jsme podstatnou část věnovali mentálním faktorům, které ovlivňují proces zapamatování. Na problematice jmen a tváří si znovu význam a fungování jednoho po druhém připomeneme.

1. Koncentrace
Předpokládám, že na tváře lidí se soustředíte víc, než na jméno. Tvář upoutá, ale i přesto některým věnujete pozornosti víc.

Přitažlivé nebo některým detailem výrazné tváře si totiž zapamatujeme rychleji a vybavujeme si je snadněji než obličeje, které naši pozornost ničím neupoutají.

Hůř jsme na tom se jmény. Kolik znáte jmen televizních zpravodajů a komentátorů, přestože se zpravidla současně objevují napsaná na obrazovce? Často přeslechneme jména lidí, kteří jsou nám náhodně představeni, přehlédneme jmenovku na dveřích a vizitku strkáme do kabelky bez povšimnutí. Nesoustředíme se na jména, nevěnujeme jim pozornost!

2. Motivace
Je vůbec nutné si jména pamatovat? Chceme to? Motivace musí být vždy kladná, měli bychom se alespoň pokusit. Kromě toho, že se tak vyvarujeme řady pro nás trapných situací, kdy si nevzpomeneme, kdo nás to oslovil, bychom měli mít na paměti další důležitý aspekt. Dobrá paměť na jména a obličeje je užitečná společenská dovednost, ale také důležitá podnikatelská schopnost. Staří a dobří obchodníci vždy dbali na to, aby si jména svých zákazníků správně zapamatovali!

3. Logika
Kde jinde hledat v osobnosti člověka logiku než v jeho myšlení? Zamysleme se nad součástí verbální složky – příjmením. Logicky vznikalo a utvářelo se, mívá konkrétní význam a může vnést do naší paměti na jména celkem přesný řád.

Upozornění
Je-li někdo povoláním hrnčíř, logicky si ho představíme u hrnčířského kruhu, jak z hlíny tvoří zázraky. Předek muže

Nahrávám...
Nahrávám...