dnes je 25.7.2024

Input:

Nošení dětí v šátku

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.2 Nošení dětí v šátku

Petra Sovová

Ve vývoji dětí hraje nezastupitelnou a významnou roli pocit bezpečí. Ten dítěti přináší bezprostřední blízkost matky, případně otce. Děti vyrůstající v náruči rodičů se fyzicky i psychicky lépe vyvíjejí. Souvisí to zřejmě s tím, že lidské mládě je svým biologickým typem tzv. nošenec. Jelikož už ztratilo schopnost se samo na těle rodičů pevně držet, musíme ho podpořit. Jako nejfyziologičtější pomůcku k upevnění většina odborníků doporučuje bavlněný šátek.

Pevné přivázání dítěte na tělo rodičů používají mnohé národy na světě nezávisle na sobě již tisíce let. Je to velmi praktické a v mnoha ohledech bezpečnější a vhodnější než nošení dětí volně na rukách. Dobře uvázaný šátek dokáže účinně podepřít páteř tak, aby se nebortila a obratle vlastní vahou nedeformovaly. Když se pohybujeme, chodíme či dokonce jezdíme na kole, dítě je v šátku chráněno před prudkými otřesy. Šátky by měly splňovat atesty zdravotní nezávadnosti.

SNAŽME SE DODRŽOVAT DŮLEŽITÁ PRAVIDLA:

  • Šátek vážeme pevně, aby podpíral každý bod páteře, v prvních měsících (či pokud dítě spí) i hlavičku. Zda se nám to podařilo, zjistíme pomocí testu: v upažení, s miminkem v šátku na hrudi, se předkloníme. Pokud přitom necítíme potřebu miminko přidržovat rukama, ono stále drží pevně v šátku a nijak se neprověšuje, pak máme šátek uvázaný správně.

  • V prvních týdnech je vhodné nosit miminko v poloze „klubíčko“. Připomíná polohu, v jaké bylo uloženo v děloze. Šátek pro ni nabízí hned několik způsobů uvázání. Je lepší vybírat úvazy zatěžující zároveň obě ramena - je to šetrnější pro vaše tělo.

  • Některým dětem poloha v klubíčku z různých důvodů nevyhovuje - v tom případě se nebojte nosit je svisle. Pokud je miminko uvázané pevně a jeho hlavička

Nahrávám...
Nahrávám...