dnes je 28.4.2024

Input:

Plavání dětí v rybníku a moři

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.9.2 Plavání dětí v rybníku a moři

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

1. RYBNÍK

K létu patří voda. Je nám teplo a potřebujeme se zchladit. Skočit do rybníka není problém, ale co děti? Možná vás napadne, jestli je to hygienické a bezpečné. Tolik jsme se odklonili od přírody, že to, co z ní vychází, považujeme za špatné! Krmíme děti polotovary s éčky, natíráme jim citlivou kůžičku ropou, ze které mají i hračky na hraní, a přitom se bojíme rybníků.

  • Koupejte se pouze v rybnících, které nejsou chovné. Ty jsou určené pro ryby, ne pro lidi.

  • Neděste se zkalené vody, rybník není bazén. Když ve vodě uvidíte pijavice, zajásejte. Asi si ťukáte na čelo, ale pijavice jsou známkou živého a přírodně čistého rybníka, člověku a dětem neublíží. Velké množství sinic ve vodě samozřejmě není dobré.

  • Rybník je také ideální místo pro pozorování fauny a flóry. Žabičky, rybičky, pulci, pijavice a spousta rostlinek ve vodě i na suchu, to je ráj pro dětské objevování

DOPORUČUJI :

  • Před návštěvou rybníku či koupaliště je dobré děťátko na venkovní vodu zvykat a k tomu se dobře hodí klasický nafukovací bazének.

  • Myslím si, že plavečky u rybníku i u moře nejsou třeba. Čůrání vodní mikroorganismy krásně zvládnou a v rybníku není tak teplá voda, aby se do ní děti vykakaly.

  • Na své děťátko nespěchejte. Než-li vstoupíte do vody, nechte ho delší čas u břehu. Ať si podle svého prozkoumá terén. Zkuste mu nic nevnucovat. Prosím neděste se a nekřičte, přiblíží-li se vaše dítě k vodě. Naopak zkuste být trpělivými průvodci a nechat je, ať si s vodou naváže vztah. Získá z vody respekt a to se vám později bude moc hodit. Dítě bez vás do vody nepůjde a tento moment je velmi důležitý. Dítě samo plave, ale ví, že se musí držet dospělého. Nepodceňujte to! Jste-li úplní plavací začátečníci, potřebujete ještě více trpělivosti. Dítě může mít opravdu strach z neznámého a tak zkuste moc nemluvit a jen tak s dítětem v náručí chodit vodou a dopřát mu osobní prožitek. Ať necítí tlak, že vás to štve, že neplave atd. Pravidelným pobytem u vody se dítě krásně uvolní a získá jistotu. Nechtějte z něj mít šampióna, užívejte si léta.

  • I přes to, že nemáte žádnou zkušenost s plaváním dětí, nemusíte používat nadlehčovací pomůcky typů nafukovací kruh či křidýlka. Chápu to, pokud máte více dětí a jedny ruce. Nejlepší pomůckou je rodič!

  • Prosím přečtěte si potápění v bazénu – 2.část (kapitola Plavání a potápění v bazénu 2. část). Je zde popsané potápění a v bazénu je to stejné jako v rybníku. Není čeho se bát. Pro děti je přirozené schovat hlavičku pod vodu a v parních letních měsících je to i velmi osvěžující a předcházíme tím úpalům a úžehům. I když si děťátko lokne vody, nic se neděje. Tělíčko si s tím poradí, bude mít maximálně průjem. Pokud se vy nepotápíte a nechcete, aby se vaše děti potápěly, je to v pořádku, pouze jim častěji osvěžte hlavičku vodou, nebo navlhčete klobouček.

  • Využívejte k plavání stejné úchopy děťátka, jako při plavání v bazénu. Volná vodní plocha je ideální místo k vodním radovánkám a hrátkám.

  • Nezapomeňte na pitný režim a svačinky. Po náročném výdeji energie je příjem nutný a vy alespoň chvilku udržíte děťátko na klíně. Využívejme darů léta, pro děti i nás je to nejpřirozenější.

2. MOŘE

Milujete moře a narodilo se vám děťátko? Žádný problém, záleží jen a jen na vás, co budete chtít. Dítě do půl roku věku moře nepotřebuje, ale jestli je to důležitá chvilka pro vás a partnera, neváhejte a vyjeďte.

  • Cestování na velké vzdálenosti není dnes problém. Nezapomínejte však, že pro člověka a děťátko zvláště je překonávání zeměpisných souřadnic velmi náročné. Člověk dříve kočoval, a tak mu cesta trvala podstatně déle a tím se i jeho organismus mohl lépe adaptovat. Nenabádám vás k tomu, abyste seděli doma, jen zkuste volit způsob cestování šetrný k vám i vašim dětem. Pro děti je každá cesta dobrodružstvím, třeba i cesta vlakem. Nejdůležitější je pohoda, a tak, jsme-li při jízdě autem nervózní, děti prudí taky.

  • Velmi důležitá je doba, kterou u moře strávíte. Pokud chcete letět s malým dítětem na týden, prosím raději zůstaňte doma. Dítě si trochu zvykne a už honem domů. Minimum u moře je 14 dní, ideální jsou 3 týdny. Doporučuji též nesezónní dobu rekreace a to kvůli počasí a také kvůli celkové kapacitě letovisek. Když pojedete před sezónou, máte i jistotu čisté pláže a čistého moře.

  • Váháte-li, jestli kamínky či písek, opět si to prociťte sami. Co preferujete vy. Děti se zabaví hrou s kamínky i stavěním hradů z písku.

Kamínková pláž:

Ze začátku je třeba dítě na kamínky zvykat. Deka, karimatka, bambusové podložky, to vše za začátku kamínky tlumí. Nechte dítě, ať se po pláži pustí samo.

Určitě kamínky i ochutná, nebojte, když se pustí i do těch maličkých, oni sicestu z těla ven najdou. Pro chodící děti jsou kamínky výborným akupresurním cvičením. Masírují body na plosce nožičky a učí se rovnováze. Čím

Nahrávám...
Nahrávám...