dnes je 26.4.2024

Input:

Pomocné účinky živlů

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.14.2 Pomocné účinky živlů

Ing. Vít Syrový

Kromě vlivu barev bychom měli brát v úvahu i působení živlů. Přestože si to leckdy ani neuvědomujeme, vyplývá z nich totiž nemálo úkonů, které s dětmi provádíme: Pokud je například v zimě dobře oblékáme, jak se říká: „Aby nenachladly“, tak se jinými slovy snažíme zamezit ztrátám tělesného živlu ohně. Jestliže naopak srážíme vysokou teplotu zábalem do mokrého prostěradla a dáváme-li jim dostatek tekutin, posilujeme tím protichůdný živel, tj. vodu. Bereme-li je ven do přírody, aby se nadýchaly čerstvého ovzduší, podporujeme tím zase živel vzduchu. A zamysleli jste se někdy nad tím, proč se většina malých dětí s takovým potěšením přehrabuje ručkama v písku či hlíně? Posilují si tím – aniž bychom jim to říkali – živel země.

PROČ VYUŽÍVAT ŽIVLY ?

O obrovském významu čtyř základních živlů svědčí mimo jiné to, že se jimi lidé zaobírají již mnoho tisíc let. Dokazují to i záznamy, které lze nalézt v klasické řecké filozofii a dalších naukách. Také Hippokrates považoval živly za nesmírně důležité, z čehož vyplývá i rozdělení veškeré potravy a bylin dle jejich podstatných vlastností na horké, studené, suché a vlhké. Dobré zdraví prý udržoval pomocí jejich rovnováhy a vydatného cvičení na čerstvém vzduchu. Dávní lékaři běžně uváděli, že daná surovina je kupř. zahřívající a vysušující. Z toho zákonitě vyplývalo i její možné užití při určitých druzích onemocnění, třeba při prochladnutí spojeném s nedostatkem ohně. Naopak při jeho přebytku, který se projevuje nadbytečnou horkostí (což lze zjistit třeba přiložením dlaně), doporučovali chladivé suroviny, obsahující dostatek vody, např. šťavnaté plody, jako je okurka a další.

Uveďme si několik praktických příkladů, které alespoň částečně objasňují, jak lze harmonizovat živly: Často se užívají bylinné čaje, které mají nejen léčivé účinky, ale můžeme jimi působit i na nevyrovnané živly. Potřebujeme-li třeba zchladit „přebytečný žár“, lze užít nálevy z tzv. chladivých bylin, např. máty, levandule, jitrocele a řepíku. Pokud chceme spíše prohřát, jsou vhodnější zahřívající byliny, jako je rozmarýna, mateřídouška a další (obsáhlejší soupisy lze nalézt v knize Tajemství krve). Nemalý význam má i teplota přijímaných nápojů: Jsou-li studené, zchlazují, a naopak, teplé zase prohřívají. Možná někoho napadne, proč se při horečkách doporučují teplé čaje. Vysvětlení je jednoduché: Mají přispět k tomu, aby se pacient začal potit, což napomáhá k ochlazení organismu.

VÝZNAM ČICHU

Nesmírný přínos dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu je všeobecně známý. Podívejme se ještě na další látky, které přináší vzdušný živel, jimiž jsou vonné sloučeniny. Různé vůně vnímané čichem napomáhají v prvé řadě k snadnějšímu rozlišování, zda je pro nás daná věc vhodná, či nikoli. Význam čichu si uvědomíme tehdy, sledujeme-li, kam vedou nervové dráhy od čichových receptorů (umístěných v nosní sliznici): Směřují do vývojově nejstarší centrální oblasti mozku, jež řídí nejdůležitější pochody v organismu. Zpětnou cestou lze vysílat k oblastem denního vědomí takové impulzy, jež významně ovlivňují i preferenci určitých vůní. Téměř každý se již zřejmě setkal s tím, že mu najednou byly příjemné vůně, např. některé byliny, které dříve vnímal jako neutrální až nelibé. Tímto nám může být dáváno najevo, že suroviny, jež nás takto přitahují, obsahují něco, co v dané době postrádáme. Zaměříme-li se již dříve popsaným způsobem na

Nahrávám...
Nahrávám...