dnes je 14.10.2024

Input:

Pro maminku - přírodní péče o pokožku

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.5 Pro maminku - přírodní péče o pokožku

Adéla Zrubecká

Vše, co proniká pokožkou do organismu, tělu buď pomáhá, nebo jej zatěžuje. Proto je zejména v období po narození miminka a při kojení vhodné používat k péči o pokožku přírodní prostředky, které organismus nezatěžují syntetickými a konzervačními látkami. Ideální pro pokožku je olejová kosmetika, založená na rostlinných olejích lisovaných za studena a bioaktivních látkách, které jsou nositeli léčebného účinku. Výhodou kvalitní olejové kosmetiky je její čistě přírodní složení.

ROSTLINNÉ OLEJE

Na rozdíl od minerálních olejů, které neobsahují výživné látky a při jejichž použití pokožka nedýchá, jsou rostlinné oleje za studena lisované ideální pro ošetření pokožky celého těla. Výborně se vstřebávají a nevyvolávají alergické reakce. Navíc všechny rostlinné oleje, vyjma jojobového, lze používat vnitřně, přičemž tělu dodávají potřebné vitaminy a minerály a působí blahodárně na fyziologické funkce celého organismu. Ideální denní dávka je 1 čajová lžička oleje 1 až 4 krát denně. Neobsahují konzervanty, barviva, vonné ani syntetické látky. Pokud se vám podaří zakoupit rostlinné oleje v BIO kvalitě, získáváte tak naprosto ideální čistou výživu zvenku i zevnitř.

Rostlinných olejů existuje nespočet druhů. Obecně lze říci, že mají na pokožku promašťující, hydratační a vyživující účinky. Pronikají do nejhlubších vrstev kůže a jsou ideálními nosiči účinků éterických olejů. Pěstící tělový olej pro sušší pokožku vytvoříme například smícháním 50 ml sezamového oleje s 20 kapkami éterického oleje z levandule, geránia, ylang-ylangu nebo jejich směsi. Při výběru éterických olejů je vždy třeba, aby nám jejich vůně byla příjemná.

Účinky mnoha rostlinných olejů se navzájem prolínají, přesto je lze rozdělit na oleje běžné (sojový, slunečnicový, sezamový, olivový), jejichž použití je více méně obecné. K olejům méně běžným patří dýňový, lněný, pupalkový či lískový a lze zakoupit i rostlinné oleje unikátní, které vynikají svými vlastnostmi a složením (např. červený palmový olej Carotino obsahuje největší množství beta-karotenu apod.).

HYDROFILNÍ OLEJE PRO MYTÍ

Na každodenní mytí můžeme použít tzv. hydrofilní oleje (emulgované rostlinné oleje uzpůsobené ke smísení s vodou). Vytvoří se jemná emulze, která šetrně smývá nečistoty rozpustné ve vodě i v tucích a zároveň pokožku nadměrně neodmašťuje. Do neutrálního hydrofilního oleje můžeme navíc použít i oblíbený éterický olej nebo využít hydrofilních olejů připravených na specifické použití – bazalkový na suchou neprokrvenou pokožku, levandulový na zklidnění citlivé a podrážděné pleti, mateřídouškový na pleť mastnější a podobně.

ČIŠTĚNÍ PROBLEMATICKÉ PLETI

V období kojení občas dochází k výskytu akné nebo nečisté pleti, je tedy vhodné zařadit do péče pravidelné hlubší čištění pleti a obličejovou masku. Na uvolnění a čištění pleti můžeme zařadit parní lázeň s bylinkami. K tomuto účelu je vhodný heřmánek, šalvěj, rozmarýn, lipový květ, meduňka či březové listy. 1 polévkovou lžíci byliny či směsi vsypeme do širokého hrnce s vodou, přivedeme k varu, odstavíme a v průběhu 20 minut napařujeme obličej pod ručníkem. Pak si připravíme pleťovou masku.

PLEŤOVÉ MASKY

Okurková maska – k jemně strouhané okurce přidejte několik kapek citronové šťávy.

Medovo-žloutková maska

Nahrávám...
Nahrávám...