dnes je 23.5.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 15.-17. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.13 Psychomotorický vývoj dítěte - 15.-17. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT

Znovu opakuji a zdůrazňuji to, co v textu k minulým měsícům. Každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

Stojí-li vaše zlatíčko na svých vlastních nohou, pak nastal jeho čas prozkoumávání světa a váš čas nezměrné trpělivosti a pevných nervů. Dítě je, alespoň zdánlivě, svým vlastním pánem a jeho radost z pohybu je neutuchající.

Hurá, já už chodím!

V těchto měsících by již nemělo děťátko chodit do široka. Čím je stabilnější, tím více se nožičky přibližují, až se ustálí na úrovni kyčlí. Znovu upozorňuji na osu kyčel-koleno-kotník.

V začátcích samostatné chůze se vám může zdát, že dítě nemá uvolněné ručičky a jakoby se stále přidržuje. Nic se neděje, ve chvíli, kdy si bude opravdu jisté, ručičky povolí a pak už budete muset za ním utíkat.

Na procvičování stability a rovnováhy je úžasné zdolávání nerovností. Malý kopeček, schody, i jeden schůdek, dají dítěti dostatek prostoru k tréninku. Když ucítí vaši podporu, bude velmi opatrné.

Zdolávání nerovností

A poté, po velkém tréninku, se pustí do velkého prvovýstupu.

Náročný výstup

Zkuste zahodit strach a dát dítěti důvěru, že vše zvládne. Chápu, že vždy to nefunguje a že velmi důležitá je povaha děťátka. Některé děti se vrhají střemhlav ze schodů a jako by v sobě neměli kousek pudu sebezáchovy. Neházejte flintu do žita a trpělivě jim ukazujte, jak na to. Pomáhejte jim co nejméně i za tu cenu, že budou samá boule a šrám. Až budou velcí, odvděčí se vám sebedůvěrou a pevnými postoji. Budete-li jim zametat cestičku a příliš usnadňovat cestu životem, stane se pro ně příliš těžké spoléhat sami na sebe a budou stále potřebovat berličky a pomocníky.

V tomto věku děti milují přenášení čehokoli kamkoliv.

Děťátko rádo přenáší věci

Můžete toho využít k nácviku jednoduchých domácích povinností. Třeba odnést počůranou plínku do koše, uklidit hračky na svoje místo, tatínkovi donést pantofle

Nahrávám...
Nahrávám...