dnes je 17.4.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 2. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.1 Psychomotorický vývoj dítěte - 2. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Na začátek je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem. Když vaše děťátko něco nezvládá v daném věkovém rozmezí, neznamená to, že je hned něco špatně. Je třeba vzít v úvahu rodinnou anamnézu, povahu dítěte, rodinnou situaci a také se ptát babiček, jací jste byli vy, když jste byli miminkem. Děti nás velmi často kopírují. Koneckonců také jsou naše.

V tomto měsíci tráví dítě hodně času v leže na zádech.. Pokud je miminko vzhůru, je dobré nechávat ho volně kopat nožičkama. Je-li v místnosti přiměřené teplo, dopřejte miminku vzduchovou koupel, tzn. že mu necháte nahatý zadeček.

Obr.1 - Vzduchová koupel

Toto je výborná obrana proti opruzeninám a děti mají volný pohyb, což velmi dobře přispívá správnému rozvoji kyčlíků. Když je miminko dobře naladěné, začne šermovat ručičkami a nožičkami. Vypadá , jako když plave znak, ale přitom vlastně trénuje přípravu na lezení – zkouší svoje reflexy. Dopřejte mu to, a zkuste ho při této činnosti moc nerušit. Miminko má svůj svět a naučíte-li se jej respektovat, moc vám to později pomůže.

Nebojte se děťátko nechávat i v poloze na bříšku. Určitě i vy sami tuto polohu využíváte a víte, jak se při ní cítíte bezpečně. Tato poloha rozvíjí naše základní instinkty, propojuje nás se Zemí. Do roku věku dítěte se vyvíjí základní první čakra, čili energetická oblast pod kostrčí a poloha na bříšku ji správně stimuluje Na bříšku snáze odcházejí z bříška prdíky a děťátko si může lépe odříhnout. Nebojte se blinkání a toho, že v něm miminko bude ležet hlavičkou. Není hloupé a samo reflexně hlavičku oddálí. Tato poloha je také základem pro většinu dovedností, které miminko do jednoho roku zvládne a to vzpřímení na ručičkách, plazení, lezení a sed.

Možná vás v porodnici strašili syndromem náhlého úmrtí, který je procentuálně vyšší u dětí, které spaly na bříšku. Zkusme se zamyslet a zjistíme, že toto někteří lékaři tvrdí na základě studie, která se dělala v době, kdy všechny děti museli povinně spát na bříšku (zeptejte se svých maminek, týká se to „husákových dětí“) a pak si udělejte sami názor na věrohodnost těchto informací.

S malým miminkem můžete trénovat vzpřímení na ručičkách v poloze na bříšku a to přímo na mamince nebo taťkovi.

Správné vzpřímení je velmi důležité pro nácvik ostatních dovedností a velmi záleží, jak si ho miminko osvojí. Více se o něm zmíním ve 3 měsíci dítěte.

CO BY NAOPAK MIMINKO UMĚT NEMĚLO

Nepodporujte u svého miminka záklon hlavičky a prohnutí zádíček. Dítě si pak tento pohyb „zapíše“ do svého informačního systému a dá potom spoustu práce tento zápis přepsat či vymazat. Klubíčkujte, klubíčkujte.

Obr. 2 - Vzpřímení na ručičkách na tatínkovi

Moc se neradujte, když v poloze na bříšku miminko zakloní hlavičku a přepadne zpátky na záda. Toto není cílená dovednost, naopak, děťátko se má naučit přetáčet ze zádíček na bříško (cca 4. – 6. měsíc) a až potom obráceně z bříška na záda a to zcela jinou technikou než nyní. Miminko vám vydrží pást koníčky jen chvilku, brzy se unaví.

Když miminku padá hlavička a ukázkově nepase koníčky nic se neděje, má ještě spoustu času.

JAK MIMINKU POMOCI, NENÍ-LI VŠE V POŘÁDKU

Hned po narození začíná miminku velká dřina. Musí se naučit ovládat svoje tělo a do hlavičky si zapsat správné pohybové reflexy. K správnému průběhu „tréninku“ je nutné, aby svaly děťátka nebyly v napětí. Takže podporujte u svého děťátka uvolnění, a to: babymasáží s aromaterapií, plaváním, nošením děťátka v baby vaku či šátku, zavinováním do zavinovačky a hlavně nošením miminka v klubíčku. I když se děťátko bude vzpouzet, vytrvejte a klubíčkujte.

Pokud je miminko velmi uvolněné a má snížené svalové napětí (hypotonie) a nebo moc ztuhlé a má zvýšené svalové napětí (hypertonie), je dobré zajít na

Nahrávám...
Nahrávám...