dnes je 19.4.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 3. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.2 Psychomotorický vývoj dítěte - 3. měsíc

Mgr. Blanka Sudíková

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Na začátku je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky berte jako informaci, ne zákon. Když vaše děťátko něco nezvládá v daném věkovém rozmezí, neznamená to, že je hned něco špatně. Je třeba vzít v úvahu rodinnou anamnézu, povahu dítěte, rodinnou situaci a také se ptát babiček, jací jste byli jako miminko vy. Děti nás hodně často kopírují. Koneckonců jsou naše.

V tomto věku je miminko již více aktivní. Možná vydrží být delší čas vzhůru, a tak může více „trénovat“. Opět je velmi důležitá poloha na bříšku. Nebojte se vaše děťátko přesunout na podložku či na deku na zem. K nácviku zvedání hlavičky a vzpřimování na ručičkách potřebuje pevný podklad. Na měkké posteli a na molitanových podložkách to jde velmi těžko. Miminko se ručičkama nemůže pevně zapřít, a tak zapojí svaly kolem páteře a jde do záklonu. Když miminko přesunete na zem, nemusíte ho zavalit hračkami, nepotřebuje je. Zatím jste největší hračkou vy, a proto si toto období užívejte, za pár měsíců to bude jinak.

Správné „pasení koníčků“ vypadá tak, že se děťátko opírá o předloktí. Pozor, lokty nejsou pod tělíčkem dítěte, směřují více dopředu, před ramena (viz. obr.1). Ze začátku pomáhejte miminku dostat se do správné polohy a ručičky mu přidržujte. Vyzkoušejte si tuto polohu sami na sobě. Lehněte si na zem a opřete se o předloktí. Jestliže dáte ruce více pod sebe, budete muset zaklonit hlavu a zatnout svaly kolem páteře, hlavně v bederní části. Když přesunete lokty dopředu a do strany (vytvoříte obrácené V), přenesete váhu horní části těla na předloktí a ramena a odlehčíte krční a bederní páteři. Hlava se napřímí a trapézový sval se vyvíjí tak, jak má. A nezapomeňte, že miminko to má ještě těžší. Doslovně. Jeho hlavička je v poměru k tělu 1:3, u nás dospěláků je to 1:8.

Obr. 1 - „Pasení koníčků“

Vaše děťátko už určitě objevilo svoje ručičky a důkladně je prozkoumává. Má k tomu velkého pomocníka – svoji pusinku. V ní má v tomto období ukrytý hmat, a tak se nedivte, že vše hned putuje tam. Je třeba miminku v prozkoumávání nebránit.

Velmi toužíte po úsměvu vašeho miminka. Smějící se děťátko je pro vás ujištěním, že vše je v pořádku, pláč je pro vás velká nejistota a stres. Pro miminko je pláč komunikací. Není to lehké, ale zkuste v tuto chvíli být v sobě pevní a neznejistět. Nechejte fungovat vaše instinkty a tělo a uděláte

Nahrávám...
Nahrávám...