dnes je 9.10.2024

Input:

Pusa plná zdravých zoubků

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2 Pusa plná zdravých zoubků

MUDr. Irena Kubalová

KDY SE OBJEVÍ PRVNÍ ZUB ?

Prořezávání mléčného chrupu je u dětí velmi individuální, a proto je následující tabulka spíše orientační. Některým batolatům se zoubky prořezávají i s několikaměsíčním zpožděním a naopak, výjimečně se miminko může již se zoubkem narodit.

Pokud by se děťátku neobjevil žádný zoubek do 1 roku, je třeba celou situaci konzultovat se zubním lékařem.

RŮST ZOUBKŮ – ORIENTAČNĚ

Věk dítěte Které zuby rostou 
6 měsíců střední řezáky dole (tzv. jedničky) 
6-8 měsíců postraní řezáky dole (dvojky) 
střední řezáky nahoře (jedničky) 
6-20 měsíců špičáky dole (trojky) 
9 měsíců postranní řezáky nahoře (dvojky) 
12-16 měsíců první stoličky dole i nahoře (čtyřky) 
16-20 měsíců špičáky nahoře (trojky) 
20-30 měsíců druhé stoličky nahoře i dole (pětky) 

PROČ JE DŮLEŽITÉ PEČOVAT JIŽ O DOČASNÝ (MLÉČNÝ) CHRUP ?

Zuby jsou velmi důležité nejen k mělnění potravy, ale i pro správný vývoj čelisti, tedy obličeje, a pro správnou výslovnost. Je proto nezbytné starat se i o dočasné zoubky jako o chrup trvalý a každý případný kaz nechat řádně ošetřit. Ale mnohem lepší je kazům a ostatním potížím se zuby předcházet.

ZUB SE PROŘEZÁVÁ

Tohle „nešťastné období“ musí prostě jak dětičky, tak rodiče nějak vydržet. Většině dětí postupně zduřují dásničky, klubající se zoubek vyvolává svědění až bolest. Děti v té době nadměrně sliní, snaží se kousat do tvrdých předmětů (často také do vašich prstů), stále si strkají prstíky do pusinky, jsou mrzuté až plačtivé. Tyto příznaky mohou trvat již delší dobu před prořezáním zoubku. Někdy se objeví také zvýšené teploty, a to až kolem 38 °C. Teplota by však neměla trvat déle než dva dny, pokud tomu tak je, poraďte se s dětským lékařem.

JAK LZE DĚŤÁTKU V TOMTO OBDOBÍ POMOCI ?

  • Kousátka – na trhu máme pestrý výběr, příjemná jsou kousátka se strukturovaným povrchem, ale bez ostrých hran a s možností snadného úchopu.

  • Paralen – lze jej dítěti podat v případě větší bolestivosti či při teplotě. Používá se paralenový čípek, který dávkujeme dle váhy dítěte. Pokud nemáte s podáváním dosud žádnou zkušenost, či si nejste jisti, vždy dávkování a možnost opakovaného podání čípku konzultujte s dětským lékařem.

  • Masáže – dobře omytými prsty či kousíčkem gázy miminku masírujeme dásničky. Dítě samo bude mít snahu si vaše prsty strčit do pusy a „kousat“, pozor tedy na ostré nehty, mohly byste jimi ratolest v pusince nepříjemně zranit. Masírovat lze i mírně anesteticky působícími gely a roztoky, můžete si vybrat z četné nabídky v lékárnách, jejich cena však často neodpovídá očekávanému efektu.

  • Homeopatika – před použitím homeopatika se poraďte se školeným homeopatem. Při prořezávání zoubků se často doporučuje Chamomille vulgaris s potencí CH9, které lze také volně zakoupit v lékárně.

ZUB JE TADY

Již jsme si vysvětlili, proč je důležité i o mléčný chrup důkladně pečovat. Jak tedy postupovat, čeho se vyvarovat, na co nesmíme zapomenout?

ČIŠTĚNÍ ZOUBKŮ

Ačkoli se v pusince vyjímá teprve první zub, je nutné začít s čištěním. Vhodné jsou k tomu určené kousací kartáčky, či prostě zub „leštíme“ kouskem navlhčené gázy – odstraníme tak zubní plak (povlak). Ideální doba pro čištění

Nahrávám...
Nahrávám...