dnes je 19.4.2024

Input:

Recept na váš krásný svátek

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.8.2 Recept na váš krásný svátek

Mgr. Kateřina Krajná

Řeka teče, pohádka se povídá a některé dobroty se pečou. Upéci chleba už dokáže málokdo z nás, je třeba trpělivosti, zručnosti, znalosti, pokory a rozpoložení takřka svátečního. Pojďme se zabývat sváteční náladou, přivolat ji, vytvořit ji, upéct ji jako sváteční chléb. Z běžných věcí, z úsměvů, očekávání, tolerance, tajných přání, chuti obdarovávat.

Toužíte slavit svátky po svém? Vytvořte si tedy svůj vlastní svátek. Takový, jaký se bude líbit právě vám, jaký bude mít smysl právě pro vás. Můžete zapojit děti nebo jim svátky vytvořit jako překvapení.

Svátky po nás chtějí něco víc než „obyčejně“. Ponořte se do sebe, nejde jen o zábavu a vnější cingrlátka. Sváteční chvíle je neobyčejná také vroucností srdce, smutkem kdesi hluboko či spokojeným tichem. Zachyťte i hlubší tóny své duše.

  1. Porozhlédněte se po zapomenutých snech a přáních: Oddejte se vzpomínání na své nápady z dětství, prociťte vážnost chvíle, touhu sounáležet a prožít nevšední okamžik. Zkuste si sami, s partnerem či staršími dětmi položit otázku: Co je na svátečním dnu to nejkrásnější? A co by mohlo být nejkrásnější? A nechte jen tak vršit, co vás napadne. Důležité je nápady nehodnotit, nezavrhovat, ale kupit na pomyslnou hromadu. Nápady můžete zapisovat nebo kreslit.

  2. Vyberte ingredience: Podívejte se nyní na svůj svátkový list. Co se na papíře objevilo? Něčemu rozumíte, něčemu možná ne. Něco znáte a jiné by vás ani nenapadlo. Nechte si vysvětlit, co se skrývá pod tím kterým slovem nebo malůvkou, dejte si vzájemně čas. Vyberte společně to důležité a proveditelné. Vybírejte tak, aby každý uplatnil alespoň jeden svůj návrh. Pokud někdo trvá na něčem složitějším, určitě s tím také rád pomůže. Vybírejte i s ohledem na konkrétní sváteční příležitost. Vánoční vánočka a narozeninový dort chutná jinak než jednotná sváteční buchta, která nakonec zevšední. Každý svátek chce své.

  3. Nápady pečlivě propracujte a nechte je pěkně uležet: Takové pečení potřebuje svůj čas. Je na čase hníst těsto - zkuste své nápady propojit. Trpělivě zkoušejte – aby to bylo tak akorát. Překvapení pečlivě promýšlejte a dovolte jim zůstat skrytá.

  4. Dejte přáním tvar: Na přípravách prostě záleží, aby výsledek dobře chutnal. Vytvořte si plán příprav, sepište a namalujte, kterou část si kdo bere na starost. Z vašeho plánu by mělo být jasné, co kdo dělá a kdy to bude mít hotové. Mladším dětem zřejmě budete muset pomoci, aby svůj úkol zvládly – zároveň je tak učíte, jak se věci dělají, posilujete jejich pečlivost, kreativitu a schopnost spolupracovat. Větším dětem můžete svěřit samostatný úkol a podpořit tak jejich zodpovědnost a sebedůvěru. A nezapomeňte, že i pomoc dětem je práce.

  5. S láskou upečte: Zkuste co nejvíce práce zvládnout společně – tak, aby vás přípravy těšily. Pečte, zdobte a zkuste si při tom zazpívat! Připravujte svátek společně, nejen děti si své vlastní práce zpravidla více váží. A

Nahrávám...
Nahrávám...