dnes je 18.4.2024

Input:

Rozšíření jídelníčku v 8.-12. měsíci

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.5 Rozšíření jídelníčku v 8.–12. měsíci

MUDr. Eva Kudlová, CSc.

Hlavním úkolem v poslední čtvrtině kojeneckého období je:

  • zvýšit pestrost jídelníčku,

  • postupně přejít od kašovitých příkrmů ke konzistenci běžné rodinné stravy,

  • vést dítě k tomu, aby se postupně učilo krmit samo.

KOJENÍ

Stále kojte tak často a tak dlouho, jak dítě vyžaduje. Mateřské mléko nadále zůstává důležitou součástí stravy.

Ve studii o způsobu výživy českých dětí jsme u dětí, které byly kojeny v 9 měsících, zjistili dva nejčastější typy rozložení kojení v průběhu 24 hodin:

  • Maminka kojila jednou i několikrát v průběhu noci, ranních hodin a dne a jednou do hodiny po večeři. Dítě dostávalo příkrm 3krát denně.

  • Maminka kojila několikrát v průběhu noci a ranních hodin a jednou do hodiny po večeři, ale nekojila mezi dnem. Dítě dostávalo příkrm 5krát denně.

Záleží na vašich možnostech a na tom, jaké rozložení a frekvence kojení vašemu dítěti a vám vyhovuje, ale patrně je výhodnější první typ. Zahraniční studie totiž ukázala, že častější podávání příkrmu, než je nutné, nechtěně vedlo k snížení frekvence kojení, a tím k nižšímu příjmu mateřského mléka.

UMĚLÁ VÝŽIVA

Pokud nekojíte, nezapomeňte, že dítě potřebuje dostatek pokračovacího mléka. Podle českých doporučení by mělo denně vypít půl litru mléka. Podle Světové zdravotnické organizace stačí 200–400ml, pokud dítě dostává i jiné potraviny živočišného původu.

PŘÍKRM

Podávejte pestrá jídla 34krát denně, kolem 12. měsíce přidejte 12 svačiny, pokud je dítě potřebuje.

Podávejte denně potraviny ze všech hlavních skupin, to znamená obilniny (kaše, chléb, pečivo, těstoviny, rýže), ovoce, zeleninu, maso, drůbež nebo vaječný žloutek, mléčné výrobky kromě tvarohu. Zvykejte dítě na další potraviny z každé skupiny.

Hutnější příkrmy poskytují méně vody než mléko, proto je přibližně od 10. měsíce potřebné přidávat k mateřskému mléku další tekutiny. Postačí asi 200 ml (1 sklenička) denně. Nejlepší je balená kojenecká voda. Můžete také podávat přírodní ovocné šťávy ředěné kojeneckou vodou.

Od 10. měsíce věku můžete použít do pokrmů (například při přípravě kaše) „obyčejné“ plnotučné kravské mléko. To ale není vhodné jako nápoj až do roku věku. Polotučné nebo odtučněné mléko není vhodné až do dvou let.

PŘÍPRAVA A PODÁVÁNÍ

Postupně zavádějte měkkou kouskovitou stravu. To podporuje rozvoj žvýkání. Nejlepší je smíchat již známou potravu s novou strukturou – například přidejte k mrkvovému pyré, na které je dítě již zvyklé, kousky měkké vařené mrkve. Potravu pak již spíše krájejte, než rozmačkávejte.

Kolem 1. roku života přestávají být potřebné zvlášť připravené pokrmy a dítě může jíst to, co jí rodina. Složení a úprava rodinné stravy by ale měly brát v úvahu potřeby

Nahrávám...
Nahrávám...