dnes je 19.4.2024

Input:

Rukodělné techniky - textil (1.)

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.5.1 Rukodělné techniky – textil (1.)

Kateřina Dratvová

Hračky a pomůcky či doplňky do dětského pokoje z textilu jsou dobrým začátkem tvoření pro maminky s malými dětmi. Tvoření je výborný způsob relaxace s výsledkem – hračkou nebo dekorací. To je motivací pro další nápady. Fantazii se meze nekladou, ale pokud vás zrovna nic nenapadá, následující návody vám pomohou začít.

Pytlíček s jablíčkem je nenáročný na výrobu, vhodný na uskladnění menší hračky. Jednoduchá látková panenka podněcuje dětskou fantazii. Může být princeznou i skřítkem, může s vámi vyprávět pohádku.

TECHNIKA ŠITÍ

Panenku s čepičkou i pytlíček ušijete ručně, použijte bavlněnou nit. Budete potřebovat zadní steh – použijte pro pevné sešití v ruce (viz obr. 1) a skrytý steh – použijte pro začištění a zakončení vždy, když je potřeba, aby steh nebyl vidět (viz obr. 2).

Obr. 1 – Zadní steh Obr. 2 – Skrytý steh

UBROUSKOVÁ TECHNIKA

Zdobení ubrousky se dá použít na keramiku, papír, sklo, dřevo i textil. Technika je stejná na všechny povrchy, liší se pouze druh použitého lepidla. Budete potřebovat potištěný papírový ubrousek s dětským motivem nebo jiným žádaným obrázkem (v prodejnách výtvarných potřeb nebo papírnictví je možné koupit ubrousky jednotlivě, pokud nechcete celý balíček), lepidlo textil-potch (po zaschnutí, většinou několik hodin, se fixuje zažehlením po dobu několika minut přes textil, na etiketě je vždy uveden návod, dá se prát v pračce obrázkem obráceným do rubu) nebo herkules (levnějopatrně ručně), plochý štětec široký přibližně 2 cm, nůžky.

Obrázek vystřihněte z ubrousku. Čím menší a jednolitější obrázek je, tím lépe se pak bude lepit na podklad. Většina ubrousků má 3 vrstvy, sloupněte 2 spodní a ponechte pouze vrchní, potištěnou část. Vrstvu látky, na kterou budete lepit obrázek, podložte kusem igelitu. Přiložte vystřižený obrázek a na několika místech si tužkou poznačte okraje obrázku. Lepidlem natřete podklad, počítejte s tím, že se ubrousek vytáhne do všech stran. Praním lepidlo žloutne, proto pozor na přetažené tahy štětcem, budou časem vidět. Přikládejte opatrně obrázek, začněte z jedné strany a pomalu pokračujte a uhlazujte obrázek do všech stran, jinak se lepidlem nasáklý ubrousek krabatí. Může se stát, že se ubrousek napínáním natrhne. Dá se zachránit, když pečlivě přiložíte roztržené strany k sobě, aby navazovaly. Celý nalepený obrázek po chvíli, kdy trochu oschne, přetřete znovu lepidlem, 2-3 mm přes okraj ubrousku, aby okraje dobře držely. Stane-li se časem nebo po vyprání, že se okraje začnou odlupovat, můžete je znovu přilepit lepidlem a zafixovat. Obrázky by měly být při praní obrácené naruby. Z vlastní zkušenosti však doporučuji praní ručně.

PYTLÍČEK S JABLÍČKEM

Potřebujete bavlněnou látku 18 x 42 cm, 55 cm dlouhý tkaloun či šňůrku, obrázek z ubrousku, lepidlo a plochý štětec. Přeložte pruh látky delší stranou napůl, lícem k sobě a po stranách sešijte zadním stehem. Na jedné straně ponechte nesešité poslední 3 cm. Založte okraj o 2 cm, sešijte. Tím

Nahrávám...
Nahrávám...