dnes je 16.4.2024

Input:

Rukodělné techniky - textil (2.)

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.5.2 Rukodělné techniky – textil (2.)

Kateřina Dratvová

Taštičku s jablíčkem, kterou sami vyrobíte, můžete dát děťátku na hraní doma nebo v ní vzít na procházku oblíbenou hračku. Kapsář popsaný v návodu může sloužit pro momentálně nejoblíbenější hračky nebo třeba plenky, v našem případě vydržel oblíbený až do školky. Dozvíte se, jak si poradit s tmavým podkladem, chcete-li textil zdobit ubrouskovou technikou (viz Rukodělné techniky – textil 1.), a jak na kapsář úspěšně namalovat jméno děťátka. Dalším tipem pro tvoření je použití reklamních textilních tašek. Někdy mají příjemnou velikost i tvar, ale nemáte chuť nosit přes rameno firemní logo. Písmo se dá s úspěchem přemalovat a překrýt ubrouskovou technikou.

Taštičku a kapsář ušijte na stroji, protože ruční šití není tak pevné, a pokud si s taštičkou bude děťátko hrát, dávat do ní hračky a tahat za ucha, nemusela by ucha vydržet. Podobně je to s kapsářem. I lehké předměty švy namáhají. Rozhodnete-li se přesto pro ruční šití, použijte zadní steh a nejvíce namáhaná místa zpevněte stejně jako na stroji. Pro šití na stroji je ideální polyesterová niť. Netrhá se tak jako bavlněná, je pevnější. Předtím, než začnete na stroji šít, zkontrolujte napětí horní a spodní nitě přešitím malého kousku látky, ze které budete šít. Založení okrajů – okraj látky přehnete v celé zakládané šířce o 1 cm, poté znovu o další 2 cm a prošijete 2 mm od okraje záložky. Dále budete potřebovat špendlíky, obyčejnou tužku nebo krejčovskou křídu.

MALBA NA TEXTIL

Kulatý štětec široký 1,5 až 2 mm s krátkými štětinami, barvu na textil nebo akrylovou barvu (dostanete ve výtvarných potřebách nebo centrech pro kutily, ceny jedné lahvičky se pohybují okolo 70 Kč. Vzhledem k malé spotřebě barva vydrží dlouho). Akrylová barva je univerzálnější (určená pro použití na keramiku, dřevo, papír, dá se použít na další tvoření), lze ji opatrně ředit vodou, pokud je příliš hustá, na textilu je po zaschnutí tuhá, jakoby gumová, nemusí se dále fixovat a dobře drží i po vyprání. Barva speciálně určená pro malbu na textil se hodně vpíjí do látky, a je jí proto větší spotřeba, neměla by se ředit a když, tak jen velmi opatrně, protože pak se rozpíjí a dělá „mapy“, po zaschnutí je měkká. Musí se fixovat, aby se nevyprala, většinou zažehlením přes kus látky. Čtěte etikety. Způsob zafixování je tam uvedený.

Malba písmen nebo jednoduchých obrázků – návrh si nejdřív nakreslete na papír, pak obyčejnou tužkou nakreslete nápis nebo obrázek přímo na látku. Úzkým kulatým štětečkem obtáhněte nakreslené objekty. Dbejte na to, aby linka byla stejnoměrně široká a rohy byly opravdu špičaté. Namalujte nejdříve střed budoucí linky a potom dalšími tahy rozšiřujte linku na žádanou šíři. První pokusy, v tomto případě písmena, se vám možná budou zdát kostrbatá, ale každým dalším pokusem se budete zdokonalovat.

UBROUSKOVÁ TECHNIKA NA TMAVÉM PODKLADU

Pokud je látka bílá nebo hodně světlá, ubrouskovou technikou ozdobíte taštičku nebo kapsář rovnou. Pokud je však látka potištěná nebo tmavá, je potřeba obrázek nejdřív podmalovat světlou barvou, aby byl obrázek po nalepení vidět. Ubrouskovým obrázkem totiž podklad hodně prosvítá. Pro podmalování použijte akrylovou barvu nebo barvu na textil, nejlépe bílou. Přemalujte barvou naznačený tvar obrázku, ale o půl až celý centimetr přes předpokládaný okraj vystřiženého obrázku, protože ubrousek se namočením lepidlem a nalepením vytáhne do všech stran. Stačí jedna vrstva barvy. Nechte dobře uschnout, zafixujte, pokud to druh použité barvy vyžaduje. Pokračujte obvyklým způsobem.

TAŠTIČKA S JABLÍČKEM

Pro výrobu taštičky ozdobené ubrouskovou technikou lze použít hotovou taštičku, dá se koupit doslova za pár korun v prodejnách s výtvarnými potřebami či papírnictví. Pokud ji v obchodě nenaleznete nebo ji prostě chcete vytvořit sami, budete potřebovat světlé bavlněné plátno rozměru 20 x 52 cm na vlastní taštičku a 2 krát 5 x 40 cm na ucha. Plátno je vhodné před šitím i samotným stříháním přeprat v horké vodě, aby se srazilo. Světlou taštičku bude nutné častěji prát a ubrousková aplikace by se mohla krabatit při pozdějším praní. Plátno přehněte delší stranou na půl, lícem k sobě, a po stranách sešijte 1 cm od okraje. Připravte ucha – proužky látky složte nejdříve oběma kraji k sobě – doprostřed pruhu plátna a pak napůl, takže okraje zůstanou skryté, přichyťte špendlíky a sešijte 2-3 mm od okraje. Taštičku, stále ještě naruby, na okraji založte. Nejdřív přehněte o 1 cm a potom znovu přehněte o další 2 cm, zašpendlete a pod okraje záložky zasuňte konce uch, a to 4 cm od bočních švů taštičky, a také přichyťte špendlíky. V tuto chvíli směřují ucha dolů, na opačnou stranu, než budou nakonec přišité. Záložku prošijte 2-3mm od okraje. Ucha obraťte nahoru a prošijte do kříže v místě, kde ucha překrývají záložku. Všechny konce nití zapošijte, obraťte na líc a taštička je ušitá. Ubrouskovou technikou vytvořte jablíčko a je hotovo.

Obr. 1 – Postup výroby taštičky

Obr. 2 – Hotová taštička

KAPSÁŘ SE JMÉNEM ZDOBENÝ UBROUSKOVOU TECHNIKOU

Na jeho

Nahrávám...
Nahrávám...