dnes je 18.4.2024

Input:

Slyší a vidí dítě dobře?

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.7 Slyší a vidí dítě dobře?

doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Pro dětské lékařství, pediatrii, je charakteristické, že předmětem zájmu není jen nemocné dítě, ale i sledování zdravého tělesného a duševního vývoje dítěte. Významnou součástí toho je zájem o to, zda dítě vidí a slyší.

Začněme sluchem. Sluch je nejvýznamnějším lidským smyslem. Při jeho poruše vázne vývoj řeči, dítě není schopno komunikovat.

Některé sluchové vady mohou být dědičné. Proto je důležité vždy pátrat po tom, jak je to se sluchem u rodičů a ostatních příbuzných. Dítě se může s poruchou sluchu narodit i zdravým rodičům. Dříve bývaly častou příčinou hluchoty zarděnky, jež matka prodělala v prvních třech měsících těhotenství. Sluch může být poškozen i během porodu nebo po něm, třeba nedostatkem kyslíku a/ nebo zánětem mozku.

Již novorozenec reaguje na silný zvukový podnět úlekem. Je důležité všímat si reakcí dítěte na zvuk. Významné je to, zda si dítě v prvním půlroce života brouká nahlas a zda se nahlas směje. V takovém případě dítě velmi pravděpodobně slyší. Součástí pravidelné preventivní prohlídky ve čtyřech měsících života je orientační zkouška sluchu. V této době již rodiče sami referují, že dítě reaguje na oslovení. Vyšetření sluchu, reakce na zvukový podnět a oslovení by pak měla být součástí každé preventivní prohlídky dítěte a záznam o ní má být v dokumentaci v 4. a 8. měsíci života, ve 3 letech a při dalších prohlídkách. Je-li u kojenců patrná reakce na zvuk ze vzdálenosti 1m a u větších dětí reakce na šepot ze šesti metrů, je sluch zřejmě v pořádku. Máme-li pochyby o tom, že dítě dobře slyší, pak je nezbytné vyšetření odborníkem – ušním, nosním a krčním lékařem a/nebo foniatrem. Ten kromě reakce na zvuk a na řeč má možnost vyšetřovat děti i pomocí reakce jejich mozku na zvukové podněty, kdy jsou snímány elektrofyziologické odpovědi v částech mozku odpovědných za vímání zvuků anebo pomocí testů audiometrických – to až od tří let. Při tom se vysílají tóny do sluchátek a podle reakce vyšetřovaného lze sledovat nejen, jaký je sluchový práh (to znamená od jaké zvukové intenzity dítě zvuk registruje), ale lze rozlišit, zda poruchu sluchu způsobuje převod zvuku přes bubínek, sluchové kůstky a sluchové ústrojí ve vnitřním uchu, nebo zda jde o poruchu danou neschopností zvuk vnímat. Někdy za převodní poruchou sluchu stojí zcela banální příčina, a to je mazová zátka ve zvukovodu a u dětí pak vzácněji i cizí těleso. Proto každému vyšetření sluchu předchází odborné vyšetření zvukovodu a bubínku pohledem lékaře. Včasné zachycení poruchy

Nahrávám...
Nahrávám...