dnes je 13.6.2024

Input:

V čem prát a jak udržovat oblečení pro děťátko

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.5 V čem prát a jak udržovat oblečení pro děťátko

Autor: Mgr. Andrea Lippová

Všichni rodiče chtějí mít šťastné děti. Abychom však měli spokojené děti, ze kterých později vyrostou i šťastní dospělí, potřebujeme vědět, co je pro ně nejlepší a jak přispět k tomu, aby vyrůstali ve zdravém prostředí.

Dnes je na trhu pestrá nabídka všeho, co děti potřebují. Ne vše je však dobré pro zdraví vašeho dítěte a mnoho věcí ve značné míře znečišťuje životní prostředí. Např. textilní výroba znečišťuje přírodu enormním používáním pesticidů. Než se ze surového vlákna vyrobí hotový obleček, spotřebuje se velké množství chemikálií. A to určitě nepřispívá ke zdraví dětí.

VHODNÉ MATERIÁLY PRO DĚTSKÉ OBLEČENÍ

Dětská pokožka je velmi citlivá a náročná a vyžaduje zvláštní péči. Přírodní vlákna, jako bavlna, jemná vlna a hedvábí, jsou pro ni velmi vhodná, protože jsou prodyšná, podporují termoregulační systém dítěte a ventilují vlhkost. Čistá umělá vlákna tyto schopnosti nemají, a proto se jako materiál pro dětské oblečení nehodí.

Pulty s dětským oblečením lákají různými pestrými barvami, ale mohou to být právě barviva, která dráždí pokožku vašeho dítěte. Především křiklavé barvy mohou obsahovat nebezpečná barviva. Pozor na cedulky typu „perte zvlášť“ nebo „barví“, které upozorňují na přemíru užitého barviva. Vybírejte raději jemné pastelové barvy. Oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou, by mělo být z přírodních vláken. Dnes již u nás zakoupíte i oblečení z biobavlny.

PRANÍ DĚTSKÉHO OBLEČENÍ

Oblečení se také musí v něčem vyprat. Chemikálie z čistících a pracích prostředků nejenže znečišťují životní prostředí, ale jsou také v přímém kontaktu s dětskou pokožkou. Negativní působení můžete zmírnit správným výběrem! Dávejte přednost jemným dětským práškům bez fosfátů, zeolitů a parfémů nebo vyměňte vaše prostředky za ekologicky šetrné. Jedná se většinou o tzv. stavebnicové systémy, které „poskládáte“ z pracího gelu, enzymů, bělicí soli a máchadla. Pokud chcete používat konvenční prášky, kupujte koncentráty či tablety.

Avivážní prostředky nejsou pro praní nezbytné, a proto bychom se jich měli vyvarovat. Hlavní účinnou látku představují kationaktivní tenzidy, které ve vodě vytvoří pozitivně nabité ionty. Ty při máchání obalí tkaninu, takže se prádlo jeví měkčí. U syntetických látek tyto ionty zabraňují elektrostatickému náboji.

Prádlo vymáchané v aviváži je sice měkčí, ale méně vsakuje vodu, což je nevýhodné např. u ručníků, utěrek, osušek, kapesníků, spodního prádla a samozřejmě u bavlněných kalhotkových plen. Při dalším praní je zapotřebí více pracího prášku, aby kationické tenzidy z prádla opět odstranil. Kromě toho mohou parfémy a konzervační látky vyvolávat u dětí (ale i u dospělých) alergie. Chceme-li měkké prádlo bez aviváže, měli bychom zvolit tradiční osvědčené postupy, tj. prádlo dobře vyždímat, před pověšením důkladně protřepat ve směru vlákna a sušit venku na vzduchu. Jako náhradu aviváže lze přidat trošku octa. Při praní dětského oblečení je také vhodné zařadit jedno máchání navíc – prádlo se tak snáze zbaví zbytků pracího prášku.

POUŽÍVÁNÍ DEZINFEKČNÍCH PROSTŘEDKŮ

Vyvarujte se rovněž silných dezinfekčních čistících prostředků, které obsahují sloučeniny s chlórem. Často stačí použít ocet, mýdlové bublinky a

Nahrávám...
Nahrávám...