dnes je 18.4.2024

Input:

Výkyvy teplot a jak před nimi dítě chránit

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.6 Výkyvy teplot a jak před nimi dítě chránit

MUDr. Irena Kubalová

Vaše děťátko si ještě samo nedokáže říct, kdy je mu horko a kdy zima. Tu správnou tepelnou pohodu mu musíte pomoci vytvořit vy. Jak na to?

Novorozenec si jen velmi obtížně udržuje svou stálou tělesnou teplotu a péče o ni je tedy jednou z hlavních priorit, ale ani po skončení novorozeneckého období to nemá vaše dítě s přizpůsobováním se teplotám okolí jednoduché. Zvláště pokud se teploty pohybují mimo rozmezí 5–35 °C.

TEPLO

Jak poznáme, že je miminku příliš horko, že je přehřáté? Dítě se samo ozývá pláčem a nespokojeností, ale protože tak reaguje na všechny negativní pocity, je dobré si všimnout i dalších známek:

  • Opocení – zkuste mu sáhnout na zádíčka, nejsou úplně vlhká od potu?

  • Teplota – pokud je dítě přehřáté, naměříte teploměrem „rychloběžkou“ v jeho konečníku zvýšenou teplotu (tj. nad 37 °C).

  • Moč, stolice – máte pocit, že má dítě delší dobu suché pleny, či u většího dítěte lze dokonce již zaznamenat změnu barvy moče ze světle limonádové na žlutou? Pak již dítě má vyslovený nedostatek tekutin a žízní.

  • Zvýšená dráždivost nebo naopak apatie – obě reakce je při přehřátí u děťátka možné pozorovat a rozhodně by nás měly alarmovat k pátrání po příčině.

Závažné známky dehydratace jsou suché sliznice (bělavější barva slin, častější mrkání), snížení kožního napětí (suchá kůže), zrychlený puls nebo vkleslá velká fontanela (fontanela na hlavičce pulsuje, což je správné, ale její pokles pod úroveň kožního krytu je již vysloveně alarmující). V těchto případech je nutné ihned vyhledat lékaře.

ÚPAL

Zvlášť bych chtěla upozornit na neblahé důsledky přílišného slunění. Děti do 1 roku bychom neměli vystavovat slunci vůbec a do 3 let vždy jen na chvíli. Tolik teorie, ale v praxi je dodržení této zásady nereálné, neboť od několika měsíců se bude vaše robátko „drát“ z kočárku ven slunce neslunce, a může tak dojít až na nejhorší, tedy na úpal.

Jak úpal vypadá? Kůže je v místě dlouhodobějšího dopadu slunečních paprsků zarudlá, teplá, dítě může zvracet, mít teplotu, být velmi plačtivé či naopak apatické, neboť i miminka „bolí hlava ze sluníčka“.

Jak pomoci? Dítě by se mělo co nejrychleji dostat do dobře větrané místnosti, lze jej ochlazovat zvnějšku (obklady s chladnou vodou na dlaně) i zevnitř (podávání tekutin). Ošetřete spálená místa dětským krémem či olejíčkem. Pokud má dítě teplotu, je důležitý klid a odpočinek, ke snížení teploty můžete použít tvarohový zábal či chladící obklady na lýtka a chodidla (jen pokud jsou teplá). Při vyšších teplotách pak podávejte paralenové čípky dle aktuální váhy vašeho miminka. Pokud s paralenem nemáte dosud zkušenosti, je lépe poradit se s pediatrem.

JAK O DÍTĚ ZA TEPLÉHO POČASÍ PEČOVAT?

  • Voda – velmi důležité je nabízet děťátku opakovaně dostatek tekutin, a to i formou kojení, tzv. přední mlíčko (tedy to, které saje z vašeho prsu kojenec na začátku sání) slouží především k zahnání žízně. Můžete tedy zkusit opakovaně přikládat miminko na krátkou chvíli k oběma prsům, aby se dostatečně napilo. Pokud již podáváte robátku tekutiny z lahvičky či hrnečku s pítkem, velmi dítě povzbuzujte k opakovanému napití. Potřeba vody je u kojence cca 150 ml/kg váhy/den a u batolete cca 120 ml/kg váhy/den.

  • Oblečení – nejlepší je oblékat dítě tzv. slupkovou metodou, tedy více

Nahrávám...
Nahrávám...