dnes je 19.4.2024

Input:

Význam barevnosti stravy

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.14.1 Význam barevnosti stravy

Ing. Vít Syrový

Často slýcháváme, že strava má být pestrá. To platí nejen co do chutí, obsahu vitaminů, minerálních látek a dalších nepostradatelných látek, ale týká se i barevné pestrosti surovin či z nich získaných produktů. Jakmile dítě začne přecházet z pouze bílého mléka k dalším doplňkům, jejich barvy budou patřit k nesmírně důležitým podnětům, kterými lze mimo jiné vzbudit jeho zájem. Barvy však působí mnohem výrazněji, než se všeobecně bere v úvahu.

JAK PŮSOBÍ BARVIVA

Příznivý účinek barevných surovin byl vypozorován již v dávné minulosti a prokázán i současnou vědou. Mezi přírodními barvivy se totiž nacházejí vitaminy, antioxidanty (tj. látky zabraňující nepříznivým změnám vlivem přítomnosti kyslíku), antikarcerogeny (tj. látky s ověřeným účinkem proti vzniku rakoviny) a další látky, jejichž léčebný účinek je všeobecně uznáván. Většina lidí si však neuvědomuje, že barevné záření, které je v podstatě nositelem informace, bude významně působit nejen na naše zdraví, ale i na další úrovně.

Převažující část výrobců potravin taktéž nerozpoznala obrovský význam přirozeného zbarvení surovin, a proto často užívá umělá barviva – k naší škodě jsou pro mnohé prvořadé ekonomické zájmy. Jejich přídavek nalezneme u většiny barevných cukrovinek a dalších pochutin, které, přestože jsou paradoxně určeny převážně pro děti, obsahují mnohdy škodlivé umělé sloučeniny. Proto opětovně apeluji na rodiče, aby věnovali patřičnou pozornost kontrole složení a kupovali jen takové výrobky, které obsahují zdravotně nezávadná přírodní barviva!

MOŽNOSTI OVLIVŇOVANÍ ZABARVENÍ KRVE

Rozpustíme-li výrazně zbarvené látky v kapalině, ať již je to voda, nebo naše krev, odpovídajícím způsobem ji obarvíme. Barevné látky, jež přijímáme společně s našimi pokrmy, přecházejí po jejich strávení do krve, přičemž zákonitě mění její složení. Je prokázáno, že mnohé výrazně žlutě, oranžově či jinak zbarvené vitaminy přecházejí ze stravy do krevní plazmy a lze je v ní stanovit. Přestože jde o nízká množství, která nebudou běžným okem v krvi patrná, mění tyto látky určitým způsobem její zabarvení. Skutečnost, že barviva ze stravy mohou přecházet do krve, čímž do ní jakoby „zabudovávají“ určitý druh barevného záření, je velmi významný. Tento způsob má totiž výraznější a trvalejší působení, než ostatní metody léčení barvami, při nichž barevné záření působí zvnějšku skrze povrch těla. Je však nutné znovu zdůraznit, že k „barvení krve“ je nutné užívat co nejčistší pokrmy či nápoje. Příznivě v nich působí pouze ta barviva, která jsou skutečně přírodního původu, tzn. vzniklá působením nezkřivených přírodních zákonů. Umělá barviva, jež jsou získávána chemickou syntézou (kupř. z dehtu), působí naprosto odlišně, neboť zakalují krev temnějšími odstíny, čímž do ní vnáší jen disharmonii!

OBECNÉ ZÁSADY PRO VÝBĚR BAREV

V prvé řadě je třeba bedlivě pozorovat chování dítěte, pokud v jeho dosahu necháme různobarevné přirozené suroviny. Dle toho zjistíme, které z nich ho nejvíce přitahují, z čehož lze usoudit, že takto zbarvené suroviny v dané době potřebuje. Také by se každá maminka měla sama snažit vycítit, jaký typ zabarvení bude jejímu dítěti nejvíce prospívat. Možná se toto bude mnohým zpočátku zdát poněkud složité, neboť jsme převážně ovlivňováni hlavně rozumovými aktivitami. Při vyciťování je vhodné svůj rozum na okamžik jakoby

Nahrávám...
Nahrávám...