dnes je 19.4.2024

Input:

Window art

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.5.4 Window art

Kateřina Dratvová

Barvy window art jsou po zaschnutí průhledné, pružné a obrázky jimi namalované se dají opakovaně nalepovat a slupovat z hladkých povrchů. A nejen z oken. Lze je s úspěchem použít také pro výzdobu dlaždiček v koupelně nebo kuchyni, hladkých lakovaných povrchů (lednice, dveře) nebo skleniček a hrnečků. Takto ozdobené nádobí se dá mýt v ruce. Barvy nejsou určené pro kontakt s potravinami, měly by proto být nalepené zvenku, dostatečně daleko od okraje, kterého se dotýkáme ústy. Můžeme jimi vylepšit také plastové krabice na hračky.

Na trhu je několik značek těchto barev, záleží jen na vás, kterou si vyberete. Barvy různých značek nekombinujte, některé mají odlišnou hustotu nebo k sobě navzájem nepřilnou a s výsledkem byste nebyli spokojení. Barvy se prodávají v lahvičkách s různě dlouhým dutým hrotem, který se dá uzavřít víčkem. Před prvním použitím je většinou potřeba seříznout špičku, ta se pak použije jako víčko, nebo je víčko šroubovací.

Pro window art se používají dva druhy barev: kontura a vybarvovací barva. Kontura je hustší, kreslí se s ní obrysy obrázků. Vybarvovací barva je řídká, po nanesení se roztéká, což se dá dobře využít také pro prolínání barev. Oba druhy se prodávají v různých odstínech, některé jsou více, jiné méně průhledné, také perleťové nebo s drobnými flitry. Záleží jen na vašem vkusu a fantazii, které použijete.

Hrotem se kreslí těsně nad povrchem, neměl by se nikdy dotýkat podložky, protože pak se barva rozmazává, obzvlášť kontura. Nejdřív kreslíme konturou. Po jejím zaschnutí, obvykle do 1 hodiny, můžeme vybarvit plochy. Po 24 hodinách jsou obrázky většinou připravené k použití. Doba zaschnutí barev je vždy uvedena na obalu, může se lišit u různých značek a je pouze orientační. Hodně záleží na teplotě místnosti a vzdušné vlhkosti a také na tloušťce nanesené barvy. Dobu schnutí můžete zkrátit použitím fénu, ale až po chvíli, kdy povrch barvy „zavadne“, jinak hrozí, že si obrázek doslova rozfoukáte. Barvu nanášejte v dostatečné vrstvě, po zaschnutí se mírně ztenčí a příliš tenké obrázky se mohou trhat. Platí, že na velký obrázek musíte použít tlustou vrstvu barvy, drobné výtvory mohou být tenké. Kontury dotahujte k sobě, aby vytvořily oddělená políčka k vyplnění, vybarvovací barvy nanášejte rovnoměrně a tak, aby se netvořily mezery u kontury. Pro zaplnění mezery, kterou objevíte až po zaschnutí, můžete použít stejný odstín nebo čirou vybarvovací barvu, která poslouží také v případě obrázků s členitými okraji. S obrázky se nejlépe manipuluje, mají-li co nejjednodušší tvar. Pokud zvolíte tvar složitější, zarovnejte okraj (po zaschnutí obrázku) do jednoduchého tvaru pomocí čiré barvy, kterou prostě necháte roztéci okolo. Totéž můžete použít, pokud vyrobíte příliš tenký obrázek. Čirou barvou nanesenou přes celý (zaschlý) povrch obrázek zpevníte.

CO BUDETE POTŘEBOVAT?

Kromě barev různých odstínů budete potřebovat čtverečkový papír, kulatá párátka, špendlík, vatové tyčinky, papírové ubrousky a tenkou průhlednou fólii s úplně hladkým povrchem (pokud byste použili jemně hrbolaté desky, pravděpodobně z nich obrázky vůbec neodlepíte). Vyrobené obrázky můžete mezi fóliemi skladovat delší dobu, dejte ale pozor, aby se obrázky nedotýkaly nebo nepřekrývaly, snadno se slepí k sobě. V takovém případě se můžete pokusit je zachránit ochlazením a opatrným odloupnutím, ale lépe je tomu předcházet. S vyšší teplotou zaschlé obrázky měknou, s nižší teplotou se stávají křehkými a mohou praskat – pro nalepování a slupování je ideální pokojová teplota. Pro závěsné dekorace použijeme místo fólie na dokumenty hladkou, průhlednou, ale silnější fólii (např. průhledné desky pro kroužkovou vazbu), ze které obrázek nesloupneme (ani to nejde), ale vystřihneme. Nikdy nenecháváme vystřižené ostré rohy! Zastřihneme je raději dokulata. Dále budeme potřebovat vlasec (0,25– 0,30 mm silný) pro spojení jednotlivých částí dekorace a kousek drátku či provázku pro vytvoření očka. Párátka použijeme pro prolínání už nanesených barev. Vatové tyčinky pomohou, pokud vám barva přeteče přes konturu, kam nemá – přebytečnou barvu opatrně setřeme, další tyčinkou pak dočistíme konturu, je-li to potřeba. Ubrouskem otíráme hrot lahvičky po každém použití, než ji uzavřeme víčkem.

Barvy skladujeme dnem vzhůru, hodí se k tomu menší krabice, například od dětských botiček. Neskladujte je blízko topení nebo na místě, kam svítí slunce. Je dobré si označit lihovým fixem lahvičky s konturovými barvami (na dno), pokud jich máte víc a navíc ve stejných odstínech jako barvy pro vybarvování. Pokud se přece jen stane, že barva v hrotu zaschne a nevytéká, necháme lahvičku stát hrotem nahoru, aby z něj vytekla barva, odšroubujeme hrot, vyškrábneme párátkem škraloup zaschlé barvy, případně hrot vymyjeme vodou, a našroubujeme zpátky. Můžeme také hrot propíchnout špendlíkem, ale tím neodstraníme škraloup, takže pokud je hrot ucpaný, vymývání se nevyhneme.

OBRÁZEK Z OMALOVÁNEK

Zkuste si vyrobit obrázek s domečkem na okno podle předlohy nebo jiný obrázek podle omalovánek (nemusíte předlohy překreslovat a výběr je opravdu veliký). Pod průhlednou fólii vložíme předlohu, můžeme ji na okrajích zafixovat páskou. Černou konturovou barvou nakreslíme domeček a všechny detaily, horní a boční okraje nakreslíme čirou

Nahrávám...
Nahrávám...