dnes je 16.5.2024

Input:

Základní úpravy fotografií

18.1.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Základní úpravy fotografií

Změna rozlišení a rozměrů fotografie

Změna rozlišení a rozměrů fotografie je nejčastější úpravou. Když vyfotíte fotografie, stáhnete je z fotoaparátu do počítače, můžete s nimi dělat mnoho úprav. Ne všechny jsou nutné, ale zmenšení rozměrů fotografie je základní úkon, který musíme provést vždy, když chceme s fotografií dále pracovat – tedy posílat ji e-mailem, vystavovat na internetu nebo jen přenést do jiného počítače. Jak na to?

Checklist



Otevřete si upravovanou fotografii v GIMPu. V menu Obrázek najděte položku Velikost obrázku.

Zobrazí se dialogové okno pro nastavení změny velikosti. V políčkách Šířka a Výška je zobrazena aktuální velikost fotografie v pixelech (roletka u jednotky míry skrývá i jiné jednotky – například procenta nebo milimetry). Je to originální rozměr, který produkuje fotoaparát. Při změně velikosti je nutné dodržet poměr stran, protože v opačném případě se fotografie zdeformuje. Zda bude poměr stran zachován, poznáte tak, že je vedle políček s rozměrem fotografie symbol spojených článků řetězu. Pokud jsou články rozpojené, pak bude GIMP ignorovat vámi stanovený poměr a fotografii přepočítá do zadaného rozměru.

Pokud máte nastaveno, stačí zadat rozměr – v případě, že je poměr pevný, se druhý rozměr po přeskočení do druhého políčka dopočítá sám. V opačné situaci zadáte poměr stran právě druhým rozměrem.

Další možností v dialogovém okně je úprava rozlišení. Rozlišení je počet pixelů na jednotku (opět je více možností, například mm nebo bod). Rozlišení významně ovlivňuje detaily a ostrost fotografie, ale zároveň je jedním ze způsobů, jak snížit velikost souboru, pokud jej chceme například poslat e-mailem.

V poslední části dialogového okna je nastavení kvality. Pokud požadujete nejvyšší kvalitu, je samozřejmě zapotřebí nastavit Kubická.

S kvalitou fotografie a její velikostí jsou spjaty formáty, v nichž lze fotografie ukládat. Pro každou příležitost se hodí jiný formát. Nejčastějším formátem pro publikování fotografií na internetu je formát JPEG. Při ukládání fotografií do tohoto formátu se ale musíte mít na pozoru. JPEG formát je totiž ztrátový formát – je tedy určitým kompromisem mezi kvalitou a velikostí výsledného souboru. Naopak pro archivaci fotografií je dobré použít spíše bezeztrátový formát, jako je například TIFF. Soubor, který bude určen pro archivování, je lépe uložit v TIFFu. Bude sice větší, takže nebude vhodný pro přenášení nebo pro publikování

Nahrávám...
Nahrávám...