dnes je 24.4.2024

Input:

Zánět středního ucha a zánět hrtanu

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.6 Zánět středního ucha a zánět hrtanu

doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Zánět středního ucha je v dětském věku poměrně časté onemocnění.

Střední ucho je dutina v lebních kostech, vystlaná sliznicí. Od zevního vzduchovodu je oddělena bubínkem, který přenáší zvukové vlny před kladívko, kovadlinku a třmínek, drobné kůstky umístěné právě ve středním uchu, do vnitřního ucha. Střední ucho je spojeno s hltanem dutinou, Eustachovou trubicí. Touto cestou se střední ucho větrá a udržují se v něm správné tlakové poměry. Je to ovšem i cesta, kterou se může do středouší šířit infekce. Infekce sem ale může proniknout i cestou krevní. Střední ucho je umístěno v kostře lebky a zánět se může šířit přes lební kosti na mozkové pleny, pak hrozí hnisavý zánět mozkových plen – meningitida.

Infekci způsobují viry, které vyvolají zánět sliznice ve středouší, a ten se často komplikuje infekcí bakteriální. K šíření infekce u kojenců a batolat přispívá krátká a široká Eustachova trubice a také relativně snížená odolnost proti infekci v tomto věku.

PŘÍZNAKY

Dítě má horečku, je mrzuté a neklidné, špatně spí, protože má bodavou, pulzující bolest v uchu. Zánět vede k hlenovité až hlenohnisavé sekreci. Hromadící se sekret vyklenuje bubínek, který může za několik hodin až dnů po začátku infekce prasknout. Ve zvukovodu se objevuje hnis. Někdy uváděná bolestivá reakce při tlaku prstem před ucho nebo při tahu za boltec má pro diagnózu zánětu středouší sporný význam. Pro diagnózu je rozhodující pohled do ucha, kde lze vidět překrvený, fialový a vyklenutý bubínek.

LÉČBA

U nás se při vyklenutí bubínku provádí tzv. paracentéza (laicky propíchnutí ucha) - kopíčkem se vytvoří v bubínku otvor, aby mohla sekrece (hnis) odtékat. Je to lepší řešení než nechat bubínek spontánně prasknout, protože může být poškozen rozsáhlým jizvením. Přesto v některých státech v anglosaské oblasti paracentézu rodiče odmítají. Nedomníváme se, že to je správné. Po paracentéze se dítěti ihned uleví od bolesti a klesá i horečka. Navíc se zánět rychleji hojí a hrozí menší nebezpečí jeho přechodu na lební kosti a přetrvávání, vznik vleklého zánětu středouší s malými příznaky a velkou, vleklou sekrecí.

Ne vždy jsou k léčbě třeba antibiotika. Zkušený ušní lékař pozná podle průběhu, příznaků, při pohledu do ucha a po paracentéze zánět virový od zánětu vyvolaného bakteriemi. U hnisavých, bakteriálních zánětů středního ucha jsou namístě antibiotika. Na většinu bakterií, jež záněty vyvolávají, jsou v České republice účinné vysoké dávky tzv. aminopenicilinů (ampicilin, amoxycilin).

Při opakovaných zánětech středního ucha je nutné pátrat především po zvětšené nosní mandli a případně provést drenáž středoušní dutiny grometami, trubičkami. Hlavní nebezpečí zánětu středouší spočívá v přechodu zánětu na lební kosti a posléze na mozek a jeho obaly, mozkové pleny, což se ale v poslední době díky dobré péči pediatrů a lékařů oboru ušní, nosní, krční lékařství stává vzácností.

PREVENCE

Prevencí zánětu středního ucha je zejména včasná léčba rýmy a kašle a udržování nosní průchodnosti. Velmi důležité je posilovat u dítěte imunitu - tzn.

Nahrávám...
Nahrávám...